Против оваа одлука судијката Неделкова има право на жалба до Советот при Врховниот суд!

Лидија Неделкова едногласно разрешена и суспендирана

Членовите на Судскиот совет на денешната седница донесоа едногласна одлука да ја разрешат од функцијата врховната судијка...

Рејхан Бајрами / 16 февруари, 2021 14:58

На седницата не беа присутни в.д. претседателот на Врховен Фаик Арслани и министерот за правда Бојан Маричиќ, кои со новите законски измени немаат право да одлучуваат при избирањето на претседатели на судови.

Беса Адеми е новиот претседател на Врховниот суд

Со 12 гласа „ЗА“ и еден против членовите на Судскиот совет ја избраа судијката Беса Адеми за претседателка на Врховниот суд,...

Рејхан Бајрами / 12 февруари, 2021 13:26

Кога конзервативниот судија Антонин Скалија почина во февруари 2016 година, Меконел одби да го стави на гласање номинацијата на Обама за судијата Мерик Гарланд, а неговото место во Врховниот суд остана празно до неочекуваната победа на Трамп на изборите.

ПОЧИНА СУДИЈАТА НА ВРХОВНИОТ СУД ВО САД: Трката ЗА нејзиното место започнува! ТРАМП- Изгубивме ТИТАН на правото и извонредна жена!

Судијката Рут Бадер Гинцберг, легендарна активистка за правата на жените и втората жена назначена во Врховниот суд на САД,...

Рејхан Бајрами / 19 септември, 2020 20:03

Панчевски, експресно за само две недели и во неколку рочишта, велешкиот суд го прогласи за виновен за злоупотреби на АКМИС системот во Кривичен, додека беше претседател на судот. Наместо предметите да ги дели електронски, ги делел на рака кај судии кои му биле од доверба. Станува збор за 40 предмети. Адвокатите на Панчевски не се задоволни од пресудата.

Укинат притворот на Владимир Панчевски!

Владимир Панчевски е дома. Откако доцна синоќа беше осуден на 3 години и шест месеци затвор за злоупотреби на АКМИС системот...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2020 18:53

Скопската полиција претходно во три наврати не успеа да го пронајде обвинетиот на неговата адреса, кому му беше одреден притор од Судот во Велес.

Панчевски во притвор во Шутка, самиот се пријавил во затворот!

Поранешниот претседател на Кривичнит суд Скопје, Владимир Панчевски, од денска напладне се наоѓа во КПУ Затвор Скопје познат...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2020 17:17

Основниот суд Велес, на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски му одреди 30 дена притвор поради отсуство на рочиштето за судскиот предмет „АКМИС", во кој е обвинет.

Панчевски ќе се бара со потерница

Министерството за внатрешни работи испрати известување до СВР Велес дека треба да го известат Основниот суд Велес за распишување...

Катерина Крстиќ / 13 јули, 2020 17:28

Претседателот на судечкиот совет, Владимир Туфегџиќ од шефот на Кривичниот суд Иван Џолев ќе бара нов судија поротник.

Позната судијка замина на печалба во Германија

Случајот Еразмус кој започна пред четири се враќа на почеток. Судијката поротник пред почеток на денешното рочиште го известила...

Рејхан Бајрами / 10 јануари, 2020 17:06

На лично име има пријавено возила „Пасат“ и „Фиат Панда“, но и благородни метали и уметнички и колекционерски предмети.

НЕПОЗНАТА ЗА ЈАВНОСТА: Ова е судијката која ќе им пресуди на Јанева и Боки 13- OВА Е НЕЈЗИНИОТ АНКЕТЕН ЛИСТ!

За повеќе од две недели поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, неформалниот сопственик на 1 ТВ, Бојан Јовановски...

Сара Фемина / 15 ноември, 2019 0:56