Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина за „Титаник“

Дел од обвинетите во случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности и злопутреби, на денешното судско рочиште...

Мирко Бачиќ / 11 февруари, 2022 13:23

Исмет Гури и Ејуп Алими на 31 март 2020 година беа осудени на по три и пол години затвор за „Титаник 3“, заради уништување на изборен материјал на локалните избори во општина Чаир, во 2013 година.

Апелација ја укина пресудата за екс пратеникот од ДУИ, Ејуп Алими

Апелацискиот суд ја укина пресудата за случајот „Титаник 3“ предметот во кој беше осуден поранешниот пратеник на ДУИ, Ејуп...

Владо Марин / 28 јули, 2021 22:56

„Сакам само да ви претставам една ситуација, како изгледа пред мојот дом, за да видите дека повеќе од доволна е мерката куќен притвор.

Јанакиески: Ова е нечовечки, четири пати ме носат од дома во Шутка

Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6 години...

Владо Марин / 26 јули, 2021 19:23

Според судот тие го загрозиле уставниот поредок, предизвикале чувство на несигурност кај граѓаните и го нарушиле угледот на земјава.

Шест и пол години за Велјановски, 6,3 за Јанакиески и Ристовски, 6 години за Атанасовски

Судот ги прогласи за виновни за организирање на настаните од 27 април во Собранието поранешните функционери Трајко Вељаноски,...

Владо Марин / 15:19

На претходите рочишта, обвинителството и одбраната ги дадоа завршните зборови. Обвинителството смета дека обвинитите се виновни за организирање на настаните на 27 април 2017 годна, а адвокатите побараа ослободителни пресуди.

Денеска пресуда за „Организатори на 27 април“

Судечкиот совет од Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот „Организатори на 27 април“. На...

Владо Марин / 9:43

Со одлуката на Апелација, пресудата станува и правосилна, по што од Кривичниот суд во Скопје на обвинетите треба да им испратат и упатен акт за во затворот каде ќе треба да ја одлежат казната. И Катица Јанева и Бојан Јовановски во моментов се наоѓаат во домашен притвор.

АПЕЛАЦИЈА ЈА ПОТВРДИ ПРЕСУДАТА ЗА „РЕКЕТ“: 9 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА БОКИ, 7 ЗА ЈАНЕВА

Боки 13 го чекаат девет години затвор, додека затворската казна за бившата специјална обвинителка Катица Јанева ќе биде седум...

Владо Марин / 21 јули, 2021 17:20

Новачевски знаел дека ова земјиште се купува за неговиот кумашин со нелегални средства, но сепак потпишал и земјиштето било купено.

СТЕФАНОВА: СИТЕ ОБВИНЕТИ ДА БИДАТ ПРОГЛАСЕНИ ЗА ВИНОВНИ, А ИМОТОТ НА ГРУЕВСКИ ДА БИДЕ КОНФИСКУВАН

На денешното рочиште за случајот “Плацевите на Водно” обвинителката Лиле Стефанова во воведниот збор го појасни начинот...

Владо Марин / 16 јули, 2021 14:34

Прв исказ кој Нинџа го има дадено пред ОЈО ГОКК е на 14.06.2018 година по неговото пријавување од бегство. Тоа е најсвеж исказ на овој сведок и судско правило дека овој исказ има најголем кредибилитет.

Одбраната на Спиро Ристовски: Исказите на Нинџа за 27 април се контрадикторни

Сведокот Александар Василевски  – Нинџа, според одбраната на обвинетиот Спиро Ристевски, кажувал „Џејмс Бондовски” сценарија. ...

Владо Марин / 12 јули, 2021 16:23