По неговото последно влошување на состојбата додека ја издржува мерката притвор и неговата хоспитализација на Клиниката за кардиологија, со оглед на ситуацијата, постои голема загриженост за сериозен ризик по неговото здравје“, се вели во реакцијата.

Правниот тим на Камчев: Судот прави тортура врз бизнисменот

Правната одбрана на бизнисменот Јордан Камчев, кој е во притвор за обвинението „Плацеви на Водно“, денеска објави реакција...

Владо Марин / 11 јули, 2021 15:29

Судиите сметале дека висината на имотот не е доволна за гaранција дека Камчев нема да бега, а оцениле и дека здравствената состојба на обвинетиот кој неколку дена лежеше на кардилогија „не може да доведe до отстранување на стравот од бегство на обвинетиот“.

Апелација пак го одби Камчев – нудел речиси 5 милиони евра и недвижности

Иако понудил 4,4 милиони евра во недвижности и 400 илјади евра во кеш, Орце Камчев обвинет во случајот „Плацевите на Водно“...

Владо Марин / 10 јули, 2021 20:30

За хуманоста семејството Белчовски доби стан на користење од Владата, а мајката на Верица се вработи во канцеларијата на премиерот Зоран Заев во Струмица.

Возачот кој ја прегази Верица Белчовска осуден на 15 месеци затвор

Основниот суд во Струмица денеска го осуди И.Ч. (18) од Струмица на казна затвор во траење од 15 месеци заради прегазувањето...

Рејхан Бајрами / 9 јули, 2021 17:34

Адвокатот Еленко Миланов тврди дека обвинителството не успеало да докаже дека Јанакиески и Ристовски ги координирале општинските и месните комитети на ВМРО-ДПМНЕ па затоа морала да направи измени!

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЗА „ОРГАНИЗАТОРИ НА 27 АПРИЛ“

За обвинителството мала измена за одбраната суштинска разлика е денешната одлука на обвинителката Вилма Русковска да го...

Владо Марин / 1 јули, 2021 18:28

Во предметот обвиниети се поранешниот спикер Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за труд и социјална политика Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски.

Според обвинението, тие се осомничени за кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

На 1 јули завршни зборови за настаните од 27 април

Од Основниот кривичен суд Скопје соопштија дека завршните зборови за за предметот поврзан со настаните од 27 април ќе се одржат...

Владо Марин / 25 јуни, 2021 12:47

Досегашниот претседател Сали Мурати ја напушта и претседателската и судската функција во Уставен, бидејќи му завршува деветгодишниот мандат.

Добрила Кацарска e нов претседател на Уставниот суд

Добрила Кацарска е новиот претседател на Уставниот суд. Кацарска вчера беше избрана со тајно гласање и дво-третинско мнозинство...

Рејхан Бајрами / 27 мај, 2021 6:36

Тој додаде дека „веќе не знае кое Обвинителство го гони и во кој предмет. На неговото барање за изземање како сведок во предметот Меѓународен сојуз реагираше обвинителката Ивана Трајчева.

Камчев: На обвинителна клупа треба да се и Катица Јанева и нејзиниот син

Бизнисменот Орце Камчев, кој е во притвор и вчера беше спроведен од затворот во Шуто Оризари за да сведочи во предметот „Меѓународен...

Перо Милчин / 19 март, 2021 6:09

Тој рече дека само со владеење на правото може да се спроведат реформите и во другите области, со цел рамноправност со развиените земји.

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

„Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем“, оцени премиерот Зоран Заев во врска...

Перо Милчин / 27 февруари, 2021 8:10