Во изјава за МАГАЗИН , Милошски со кратка порака, не сум виновен, ова е хајка на власта протви мене, но времето ќе покаже.

Почна судењето на Антонијо Милошоски, долгогодишен пратеник и поранешен министер

Актуелната власт ги седна на обвинитлени клупи пред судијката Ленка Давиткова,  пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски,...

Македонка Димкин / 25 ноември, 2020 12:03

Одлуките на Европскиот суд за човекови права од Стразбур, според нашето право, се оврзувачки за судовите. Според сознанијата на Вечер.мк Судот во Стразбур за својот став ја известил и македонската влада уште на 14 Септември, и решил одлуката да се спроведе во две фази. Владата оваа информација досега ја криела од јавноста.

Судот во Стразбур реши: Судењата на СЈО паѓаат во вода!

Вечер.мк дознава дека Судот за човекови права во Старзбур одлучил дека аболицијата на тогашниот претседател Ѓорѓи...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2020 14:42

Во ревизорскиот извештај се нотира дека додатоците на плата за 2015 година коишто се предвидени за јавниот обвинител и јавните обвинители во ова обвинителство, го надминуваат износот на исплатените средства за основната плата по лице.

Државниот завод за ревизија потврди- Јавните обвинители во СЈО земале повеќе пари од предвиденото

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 17:49

Пријавените обвинители наскоро ќе бидат повикани на интервју и ќе се „борат“ за пет отворени места во Обвинителството.

Повеќето обвинители од СЈО конкурирале за работа во обвинителството на Русковска

Повеќето обвинители од веќе згаснатото Специјалното јавно обвинителтво (СЈО) конкурирале на огласот распишан за избор на...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 18:31

Борбата против криминалот и корупцијата, како што посочи таа, е долга и макотрпна и тоа се гледа не само кај нас, туку и во сите други држави.

Дескоска: СЈО згасна, но не и предметите кои ги отвори

Денеска стапува во сила новиот Закон за Јавното обинителство. Специјалното јавно обвинителство како институција формално...

Катерина Крстиќ / 30 јуни, 2020 23:08

На полицајците Јанева прво им кажала дека и е доста од се и почнала да се соблекува. Потоа била повикана итна помош и и е дадена инекција за смирување, а таа е префрлена во станот каде ја издржува мерката домашен притвор.

ДО СЕГА НЕ ВИДЕН СКАНДАЛ: Катица Јанева по гаќи и градник во Државниот завод за ревизија!

Според записникот на МВР до кој дојде КУРИР поранешната специјална обвинителка Катица Јанева го нарушила јавниот ред и мир...

Катерина Крстиќ / 3 јуни, 2020 22:54

Првообвинет во овој случај е Бојан Јовановски – Боки 13, кој во обвинителниот акт се товари дека влијаел кај специјална обвинителка Катица Јанева, за осомничениот во предметот „Империја” Јордан Камчев, да добие поблаги мерки во истражната постапка.

Денеска завршни зборови за случајот “Рекет”

Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги...

Катерина Крстиќ / 26 мај, 2020 10:37

Русковска посочи дека поради пандемијата некои од истрагите се забавени.

Русковска: Нема сомнение дека Катица Јанева примила пари!

По завршување на денешното рочиште за случајот Рекет, обвинителката Вилма Рускоска рече дека сигурно е дека Јанева примала...

Катерина Крстиќ / 8 мај, 2020 16:55