Банкноти од по 500 евра, во снопче на кои стои назнака „НЛБ Тутунска банка”, и Катица Јанева на сликата е презентирана пред судот,

Ќе го јаде ли „стапот„ само Јанева, или пак е ова неминовна театарска претстава?

Банкноти од по 500 евра, во снопче на кои стои назнака „НЛБ Тутунска банка”, и Катица Јанева на сликата е презентирана пред...

Македонка Димкин / 11 февруари, 2020 15:07

Фетаи истакна дека според неа најдобро би било обвинителите за организиран криминал да ги избира канцеларијата на ЕУ во Скопје.

Фетаи: Во постапката за избор на шеф и обвинители да биде вклуена и ЕУ

На денешната расправа за законот за Јавно обвинителство, обвинителката од поранешното Специјално јавно обвинителство, Фатиме...

Катерина Крстиќ / 28 јануари, 2020 20:42

За волја на вистината, Рустеми со своето сведочење може да се каже дека ја дозакопа Јанева, откако рече дека за еден стан кој бил сопстеност на Главчев, побарала да се тргне од замрзнување бидејќи бил продаден на нејзина пријателка и само би се направила штета.

РУСТЕМИ ПРОТИВ ЈАНЕВА: Бараше од мене да не замрзнувам стан на Сашо Василевски

Денеска продолжи рочиштето за случајот Рекет, а сведочеше поранешниот обвинител во СЈО Бурим Рустеми. За волја на вистината,...

Катерина Крстиќ / 11:12

На почетокот на прашање од судијата таа истакна дека не е скарана со Катица Јанева, но додаде дека не се во добри однои, објави ТВ21.

Стефанова: Не сум во добри односи со Јанева

Денеска екс- обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова која го води случајот Империја, започна со сведочење во судница за случајот...

Катерина Крстиќ / 27 јануари, 2020 11:02

Министерката Дескоска во септември 2019 изјави дека донесувањето на Законот за обвинителство не е неопходно!

Законот за обвинителство пред тешки преговори

За денеска е закажана кратка средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство,...

Данаил Михајловски / 21 јануари, 2020 10:20

Обвинетиот Миле Јанакиески поранешниот министер за транспорт и врски денеска во судницата рече дека не разбира зошто на обвинителството му се брза за овој предмет кој застарува во 2031 година.

Јанакиески: Нема логика обвинителството да го брза ТНТ, предметот застарува за 11 години

Со нов состав на судечкиот совет и резервен судија поротник денеска во Основниот кривичен суд – Скопје започна од почетокот...

Катерина Крстиќ / 15 јануари, 2020 15:47

Во текот на идната недела Судискиот совет од Апелација ќе одлучува за притворот на Катица Јанева. 

Обвинителството против укинувањето на куќниот притвор на Јанева

Барањето на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за укинување на мерката куќен притвор денеска беше одбиено од Вишото...

Катерина Крстиќ / 10 јануари, 2020 16:08

Јосифовска истакна дека иако била назначена за заменик на екс шефицата на СЈО, Катица Јанева, и таа функција ја вршела од 2015 до 2018 година сепак немала надлежност да потпишува наредби за истрага.

Јосифовска: Катица ми нареди да го потпишам документот за враќање на пасошот на Камчев

Денеска продолжува судењето за случајот Рекет а во судницата веќе сведочи Елизабета Јосифовска, заменичката на поранешната...

Катерина Крстиќ / 3 јануари, 2020 11:13