Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги презема надлежностите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела

Обвинителството на Рускоска ги превзема надлежностите на СЈО?!

Предметите од екс- специјалното обвинителство по оставката на шефицата Катица Јанева беа предадени на Јавното обвинителство,...

Катерина Крстиќ / 18 декември, 2019 11:04

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека од СЈО земале пари и Драгица Аврамчева, ќерка на Кети Аврамчева, директор на ООУ „Владо Кантарџиев“, која добила 30.000 евра, како и Илија Аврамовски, инспектор во МВР Гевгелија, чија сопруга, Јасминка Аврамска, е командир на ПС Богородица. На него Јанева му дала неверојатни 59.000 евра.

Како Јаневи станаа едни од најбогатите во Македонија: Катица ги обезбедила роднините па ги богатела другарите на синот

Катица Јанева, под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на СЈО за плаќање...

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 14:08

Во двата анкетни листови Фетаи во графата подвижен имот пријавила дека поседува благордни метали златен накит во вредност од 600.ооо денари.

Фетаи за четири години не купила ниту едно парче накит

Поранешната-специјалната обвинителка Фатиме Фетаи за четири години не купила ни грам златен накит. Колку што пријавила при...

Катерина Крстиќ / 14:02

Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Десковска: Згрозена сум од случувањата во СЈО!

Во вчерашното гостување во емисијата „ClickPlus” на тв 21  министерската за правда, Рената Дескоска истакна дека е згрозена...

Катерина Крстиќ / 13 декември, 2019 8:55

Со ова, таа најави дека и антикорупционерите ќе се позанимаваат со енормните додатоци, што екс-шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, како од ракав им ги доделувала на своите колеги.

Кој и платил на Катица Јанева полиса од 2.7 милиони?

Порталот Економски Лидер ексклузивно открива нови чудни детали поврзани со работењето на Специјалното Јавно Обвинителство...

Катерина Крстиќ / 11 декември, 2019 17:28

Очекуваме, подвлекува тој, одговорност за сите инволвирани во незaконските и рacипнички дејствија во изминатиот период од СЈО. Доколку тоа не се случи сега, со сигурност ќе се случи по 12 април, кога со Обновата ќе се врати и правната држава.

СЕ ЗАТАШКУВА АФЕРАТА „КЕШ“: Јовески наместо да спроведе истраги кон СЈО, целосно сака да го преземе

Институцијата со чија помош беше извршен милионски рeкeт и од чија што сметка беа исплаќани милионски суми на лица блиски...

Весна Петровска / 5 декември, 2019 16:16

Не станува збор за немање средства туку по разрешувањето на Катица Јанева нема кој да ја потпише исплатата, па според Фокус, долговите се трупаат.

НЕМА НИТУ КОЈ ДА ГИ ПЛАТИ СМЕТКИТЕ- Исклучени телефоните и интернетот во СЈО

Обвинителите на СЈО повеќе не уживаат никакви привилегии а доказ за тоа е што мобилните телефони им се исклучени. Како што...

Катерина Крстиќ / 4 декември, 2019 11:12

Катица Јанева беше најмоќна обвинителка, со силна поддршка од владата и меѓународната заедница!

Катица Јанева – од специјален обвинител, до обвинета за “Рекет“!

Катица Јанева, беше малку позната обвинителка во Гевгелија. Но, по предлог на Заев, а прифатена и од Груевски, за време на политичката...

Данаил Михајловски / 3 декември, 2019 9:47