Катица Јанева од пред два дена е во домашен притвор, а е обвинета за случајот „Рекет“, заедно со Бојан Јовановски – Боки 13 за рекетирање на бизнисменот Орце Камчев.

СЕ ОФАЈДИ ПОРАДИ ДОВЕРЛИВОСТ: Јанева добивала бонуси од 4.000 евра месечно

Новата апликација на Министерството за финансии „Отворени финансии“ открива дека поранешната специјална обвинителка...

Весна Петровска / 22 ноември, 2019 12:46

Eкс премиерот се сомнева дека во десетина предмети има рекетирани луѓе.

Георгиевски: ЛИЧНО САКАВ ДА ГО ТУЖАМ СЈО, но адвокати ми рекоа „ќе ти извадат приватни муабети”

Поранешниот премиер на Република Македонија, Љупчо Георгиевски, во интервју за Тeлевизија 24 вести изјави дека во судството...

Рејхан Бајрами / 21 ноември, 2019 19:43

Се уште нема информации во какво својство е повикана но, освен за неа во разговорите можеше да се слушне и за нејзиниот брат кој што работи како адвокат.

Судијката Весна Димишкова на РАСПИТ пред Русковска

Судијката Весна Димишкова денеска е побвикана на распит кај Вилма Русковска.Таа е повикана да дава исказ за случајот „Рекет“...

Катерина Крстиќ / 20 ноември, 2019 11:52

Во однос на случајот во кој е осомничена Фросина Ременски тој вели дека кај луѓето ќе остане таа горчина и дека нема да се заборави дека министерот за внатрешни работи беше прв кој седна до Боки 13, на нивната прослава.

Калајџиев: И реков на Катица што бара со Боки, но таа тврдеше дека ништо не му фали

Во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија универзитетскиот професор Гордан Калајџиев  на прашањето дали пратеничката...

Катерина Крстиќ / 19 ноември, 2019 8:52

Мицкоски истакна дека тие се уште даваат шанса да се истражи процесот и да се изведе пред лицето на правдата она кое што треба да биде изведено, односно она кое што е опфатено, контаминирано со овие случаи и тоа е навистина тест дали ние сакаме да имаме правна држава или не.

Мицкоски: Ќе изнесеме се што имаме за случајот Рекет доколку случајот се заташка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Македонското радио истакна дека партијата ќе даде шанса за...

Катерина Крстиќ / 24 октомври, 2019 11:30

Актуелните политички елити во земјава немаат формат, капацитети, знаења, а ниту желба за реформи, бидејќи се свесни дека промените најмногу ќе ги засегнат токму нив.

ГЕРОСКИ: „Кога ќе влеземе во ЕУ, ќе изградиме етно село во Свирипичино, кога ќе не фатат будалите да имаме кај да појдеме„

Според последните информации што веќе и јавно се споделуваат, Македонија сепак ќе добие датум за почеток на преговорите...

Перо Милчин / 2 октомври, 2019 13:47

Како што рече Заев, тој е во комуникација со Верушевски и добил објаснување од него за оваа изјава.

ЗАЕВ: „Во комуникација сум со Верушевски, на второто рочиште ќе бидат појасни неговите ставови„

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Владата одговараше на прашања за поранешниот шеф на УБК, Зоран Верушевски,...

Перо Милчин / 30 септември, 2019 13:36

Во соопштението, ОЈО вели дека го гони Митовски за „оддавање службена тајна“ за што минималната казна е три месеци затвор (со сите алтернативи на таа минимална казна), а максималната казна е пет години.

ЈАНЕВСКИ: Една „мала“ замка која го прави фалшливо обвинението против Митовски од Инфомакс!

Да ја оставиме настрана политичката пресметка меѓу заинтересираните актери во „Рекет“ која се одвива и преку медиумите,...

Сара Фемина / 28 септември, 2019 17:32