Тој ја потсети јавноста дека пратениците доаѓаат од различни места во државата и дека ги претставуваат гласачите од изборните единици од кои доаѓаат, па токму поради тоа мора да им се обезбедат нормални услови за работа.

Џафери: Ќе предложам пратениците да одат на работа со тротинет!

На денешниот брифинг со новинарите, претседателот на Собранието, Талат Џафери, истакна дека доколку Владата достави законски...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2020 17:11

Информацијата за „360 степени“ ја потврдиле и од неговата матична партија, ДУИ.

Џафери примен на Инфективна клиника!

Претседатателот на Собранието, Талат Џафери, денеска е примен на Инфективната клиника при Универзитетскиот клинички центар...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2020 14:36

Џафери истакна дека тој како претседател на Собранието, ја имал таа привилегија да покаже дека се работи за наметнат стереотип Албанец да биде на чело на некоја институција.

Џафери: Ние нудиме премиер – Албанец, не по секоја цена премиер од ДУИ!

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на вчерашната прес конференција ги повика граѓаните да ја поддржат идејата за...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2020 10:37

Џафери посочи дека поради целата ситуација од епидемијата со коронавирусот во земјава беа одложени предвремените избори закажани за 12-ти април, но сега има шанса за одржување на изборите. 

Џафери го потпиша дополнувањето на решението за распишување на изборите

Откако лидерите на власта и опозицијата постигнаа договор за избори и истите ќе се одржат на 15 јули, синоќа и претседателот...

Катерина Крстиќ / 16 јуни, 2020 10:21

Идејата на СДСМ и БЕСА е да го сменат Талат Џафери од местото претседател на Собранието, а новото парламентарно мнозинство да распише одржување избори до крајот на јуни

СОБРАНИ ПОТПИСИ ЗА СВИКУВАЊЕ НА СОБРАНИЕТО, ИЗБОРИ ВО ЈУНИ

Заев завчера лично им дал задача на пратениците од СДСМ и коалиционите партнери во Собранието, да почнат со собирање на потписи...

Данаил Михајловски / 22 април, 2020 10:14

На денешната прес-конференција Џафери, обраќајќи им се на граѓаните по вчерашното распуштање на Парламентот и распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, рече дека лидерите решија да го вратат мандатот кај народот, а обврска на институциите е да обезбедат услови за спроведување на фер, слободни и демократски избори на кои народот ќе го искористи своето демократско граѓанско право и обврска.

Џафери: Лидерите на партиите решија мандатот да го вратат кај народот, следуваат фер и демократски избори

Откако вчера беше изгласан законот за ЈО, претседателот на Собранието Талат Џафери  го потпиша и решението за предвремените...

Катерина Крстиќ / 17 февруари, 2020 11:46

Поранешниот премиер на државава Заев, побара за да има време да се изгласаат реформските закони, меѓу кои и тој за Јавно обвинителство на што Џафери вели дека не е можно да се остави простор за носење закони, наместо до 60, до 45 дена пред распуштањето на Собранието како што посакува лидерот на владеачката партија.

Талат Џафери го извиси Заев: Не можам да ги најдам тие 15 дена!

Во интервју за Дојче Веле, претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека институциите треба да работат според закон...

Катерина Крстиќ / 5 февруари, 2020 11:41

Џафери вели дека ДУИ не ја трга настрана можноста за коалицирање со најголемата политичка партија во Македонија ВМРО-ДПМНЕ.

Џафери: Не исклучуваме можност за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Собранието и висок функционер на ДУИ, Талат Џафери, во интервју за македонскиот весник на албански јазик, КОХА,...

Катерина Крстиќ / 2 јануари, 2020 10:45