Според директорот на „Танец“ Мартин Вучиќ, пандемијата која во моментов владее ги погоди сите категории на луѓе и институции, а меѓу најпогодените заради природата на дејноста се изведувачките уметности и настани.

Заев: „Танец“ е бренд што со својата мисија го негува и презентира македонското фолклорно творештво и ја освојува публиката во светот

Претседателот на Владата на Република Македонија вчера ја посети Националната установа „Танец“ и имаше средба со директорот...

Владо Марин / 25 март, 2021 8:12

Владата го разгледа барањето и го задолжи Министерството за култура да предложи соодветно решение до Владата за проблемот со кој се соочува Националната установа Ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“.

Танец после 7 децении постоење, ќе добие своја сала и соодветни услови за работа и концертирање!

НОВ ДОСТОИНСТВЕН ДОМ ЗА „ТАНЕЦ“! На иницијатива на директорот на Н.У. „Танец“, Мартин Вучиќ, на 72. владина седница одржана...

Владо Марин / 28 јуни, 2020 9:56

Како што наведуваат во соопштението, во програмата на „Танец“ за оваа година е предвиден хуманитарен концерт, за кој се планира донација од приближно 300.000 денари, но истата и ќе се удвои, со тоа што Националната установа ќе посвети уште еден од своите големи концерти во Националната опера и балет, а вкупната сума од приближно 600.000 денари ќе ја адресираат на најпогодените семејства.

„Танец“ повторно ја докажува хуманоста: Средствата од продадените билети ќе ги намени за најпогодените од коронавирусот!

НУ „Танец“ годинава ќе одржи голем хуманитарен концерт, а донацијата ќе ја адресираат на најпогодените семејства од епидемијата,...

Катерина Крстиќ / 9 април, 2020 23:14

На својот фејсбук профил се огласи директорката на „Танец“ која со дефанзивно-напаѓачки став одговри на недоумиците на авторката од Магазин.

Директорката на „Танец“ ги доживеала лично прашањата за легалноста во настапот на „Танец“ на лична прослава

По вчерашната овјава на Магазин дека на свадбената прослава на секретарот на СДСМ – Љупчо Николовски настап имала национална...

Магдалена Стојмановиќ / 10 март, 2020 14:24

Овој викенд се случија многу свадби, но најмногу внимание го сврте она на секретарот на СДСМ - Николовски. Иако фотографиите сведочат за идилична прослава, има и нов скандал.

ПОСЛЕ ПИЈАНА ПРОСЛАВА ИСПЛИВУВААТ ДОКАЗИ: Како СДСМ зема контрола над Националните Установи?!

Откако пред неколку недели, пратеникот Антонио Милошоски објави во јавност аудитивен материјал со кој се основа сомнението...

Магдалена Стојмановиќ / 9 март, 2020 16:48

Ансамблот Танец претставува симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура веќе седум децении, културен амбасадор кој несебично ја презентира и споделува богатата македонска традиција во земјата и во светот.

Уште еден голем концерт на амбасадорот на македонскиот фолклор- Танец во четврток во Прилеп

Под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, на 4 ти јули во четврток од 20 часот Ансамблот „Танец“ ќе...

Катерина Крстиќ / 2 јули, 2019 23:28