Поранешниот командант на ОВК во областа Кошаре, Хисен Бериша, вчера изјави дека по Словенија и Австрија, Хрватска нуди кауција за обвинетите во Хаг.

Хрватска нуди кауција за Тачи и другите обвинети во Хаг!?

Хрватската државна службеничка Ермина Љекај Прљаскај изјави дека Хрватска го поддржува Косово и дека е расположена да обезбеди...

Рејхан Бајрами / 4 мај, 2021 6:39

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат да разговараат само со членови на...

Мирко Бачиќ / 23 ноември, 2020 23:29

Одбраната вчера објави дека ќе побара да им се укине притворот и можност одбраната да ги изнесе своите против-аргументи до судот за нивно привремено ослободување.

Обезбедени 103 сведоци против Тачи и групата од ОВК

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека има неколку изјави на 103 сведоци против...

Рејхан Бајрами / 19 ноември, 2020 7:11

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови личности на терористичката Ослободителна...

Рејхан Бајрами / 15 ноември, 2020 16:36

Тие се обвинети за злосторства извршени во 34 нелегални притвори на ОВК во Косово и Албанија над најмалку 407 приведени, од кои најмалку 98 биле убиени, од март 1998 година до септември 1999 година.

Хашим Тачи е обвинет за 98 убиства

Поранешните офицери на ОВК Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи се обвинети пред судот во Хаг за најмалку...

Рејхан Бајрами / 7 ноември, 2020 9:03

Владеењето на правото и вистинската неизборна правда се цели на сите нас, па затоа им честитам на косовските лидери што одговорија на повикот на правдата на најдостоинствен начин и им посакувам брзо враќање на нивните должности што ги чекаат“, стои во пораката на Али Ахмети.

Ахмети: Ако имаме можност, пак ќе се бориме за слободата

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, им честиташе на косовските лидери што достоинствено одговориле на “повикот на правдата“ на Хаг...

Рејхан Бајрами / 6 ноември, 2020 12:10

Специјалното обвинителство на Косово синоќа соопшти дека Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи од синоќа се ставени во притвор на специјализираните совети на Косово во судот во Хаг.

ХАОС ВО КОСОВО: Еулекс упадна во куќата на Хашим Тачи

Припадници на Еулекс вршат претрес во куќата на поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, јавуваат приштинските медиуми. Специјалното...

Рејхан Бајрами / 9:53

Во соопштението се напоменува дека судија на претходна постапка на Специјалниот совет за Косово на 26 октомври го потврдило обвинението против нив четворица.

УБИСТВА И МАЧЕЊА: Хашим Тачи, Весели, Сељими и Красниќи синоќа се однесени во притвор во Хашкиот суд

Специјалното обвинителство на Косово синоќа соопшти дека во средата и вчера се уапсени Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими...

Рејхан Бајрами / 7:27