Тој е еден од низата македонски високообразовани кадри кои завршија во двете најмоќни банки во светот изминатите години.

Драган Тевдовски замина од Македонија- ќе работи во Вашингтон

Поранешниот министер за Драган Тевдовски, пред неколку дена ја напуштил Македонија. Според извори на Независен Весник, тој...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 22:10

Кратко откако Владата објави дека ќе ја одложи примената на прогресивниот данок до 2023 година, Тевдовски, министерот кој всушност го воведе даночењето со прогресија, на својот Фејсбук профил напиша:

Тевдовски: Пред да гласаат пратенциите на СДСМ да помислат дали се за бришење на Социјалдемократски од името на СДСМ

Повлекувањето на прогресивното даночење би значело бришење на социјалдемократската кауза на партијата, порача поранешниот...

Катерина Крстиќ / 1 ноември, 2019 22:56

Прогресивното даночење се применува од почетокот на годинава. Бизнис коморите долго алармираа дека не е соодветно време за ваква промена во даночната политика. Но, како што велат, власта не ги послушала нивните барања. Тие ги повикаа надлежните институции да проверат колку физички лица отвориле сметки во соседните држави, каде го селат капиталот поради пониските даноци.

Тевдовски: Пред да гласаат пратенциите на СДСМ да помислат дали се за бришење на Социјалдемократски од името на СДСМ

Повлекувањето на прогресивното даночење би значело бришење на социјалдемократската кауза на партијата, порача поранешниот...

Весна Петровска / 19:33

Со политиките на сега веќе поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски јас никогаш не сум се согласувал. Ги критикував експериментите од проектот „прогресивен данок”.

ГЕРОСКИ: “ЗАЕВ прво го понижи Тевдовски – го „ИЗМЕТЕ” па му вети советничко место”

За личен успех во животот, во професијата, па и во политиката ако сакате, најважни се три нешта – љубов кон она што го работите,...

Рејхан Бајрами / 29 јуни, 2019 11:16

Тевдовски се враќа на Економскиот факултет

Тевдовски му откажа послушност на Заев, не сака да биде негов советник !

Драган Тевдовски, кој вечерва беше разрешен од министерската позиција во ресорот финансии во Владата на Зоран Заев на Фејсбук...

Узунов Бобан / 27 јуни, 2019 9:30

Бомба на поранешниот советник на министерот за финансии

Советникот на министерот за финансии Тевдовски, Јовановиќ: Се местеа милионски тендери

Бранимир Јовановиќ поранешниот советник на сега веќе поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски, е познат во јавноста...

Узунов Бобан / 24 јуни, 2019 7:18

Министерот оцени дека има добра наплата на данокот на личен доход каде за 17,4 отсто има повеќе наплата во споредба со истиот период лани.

ТЕВДОВСКИ: Во Македонија има зголемена вработеност, раст на платите и позитивни резултати кај бизнисите!

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција ги презентираше ефектите и резултатите од реформата...

Перо Милчин / 12 јуни, 2019 22:22

Од партијата додаваат дека и бебињата и пензионерите и вработените и невработените, секој поединец ќе треба да враќа по приближно 20 евра.

“Заев и Тевдовски да одговорат каде завршуваат милионите кои секој месец ги земаат”

Зоран Заев ги задолжува македонските граѓани по 2,5 милиони евра секој ден. И празник и делник Зоран Заев зема едно ипол евро,...

Катерина Крстиќ / 29 мај, 2019 11:24