Денес ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени!

Следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачно

Понатаму следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачност. Денес ќе дува...

Стојче Бушин / 19 септември, 2020 8:28

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен.

НАМАЛУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ: Детална временска прогноза за следните денови!

Денеска времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 9:04

Во Скопје и околината времето ќе биде промелниво облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на НЕВРЕМЕ со град. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Чести врнежи и грмежи, и опасност од локални поплавувања- температури до 31 степен

Денес времето во нашата држава ќе биде променливо облачно и нестабилно во поголемиот дел од државава со пороен дожд, грмежи...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2020 9:34

Во текот на вчерашниот ден на повеќе места температурите на воздухот надминаа 30 степени, најтопло беше во Гевгелија каде температурата на воздухот се искачи до 36 степени.

ПРЕПОРАКИ ЗА ЗАШТИТА ОД ТОПЛОТНИОТ БРАН – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ БИДАТ УШТЕ ПОВИСОКИ А УВ ИНДЕКСОТ ЌЕ БИДЕ ЕКСТРЕМЕН

Територијата на нашата држава е под влијание на врел бран кој продира од северните предели на Африка и истиот условува многу...

Стојче Бушин / 29 јуни, 2020 21:13

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени.

ПОРОЕН ДОЖД И ГРМЕЖИ: Вака ќе биде времето во нашата земја!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд. Локално ќе има услови за развој...

Стојче Бушин / 29 мај, 2020 9:30

Ќе дува умерен ветер од северен правец кој особено Долж Повардарието ќе засилува!

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево и пријатно топло со мала до умерена локална облачност!

Во текот на денешниот ден, како и утре под влијание на стабилна и сува воздушна маса, времето ќе биде сончево и пријатно топло...

Стојче Бушин / 22 мај, 2020 8:35

Според извештаите на Агенцијата на ООН за временски услови и клима, април и мај биле најтопли.

ДОАЃААТ ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве какво ќе биде времето ова лето- ДАЛИ ЌЕ ИЗДРЖИМЕ?

Светската метеоролошка организација објави дека температурите во текот на мај и јуни, во северната хемисфера и во тропските...

Едмонд Бекири / 18 мај, 2020 19:22

Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот особено утре ќе засилува, особено на запад.

ВИКЕНД МЕТЕО: Продолжуваат Африкански температури во Македонија!

За време на овој викенд, и понатаму ќе бидеме под влијание на многу топлата воздушна маса која продира од северните предели...

Стојче Бушин / 16 мај, 2020 9:21