Во интервју за „Би-би-си“ српскиот тенисер изјави дека тоа е цената што е подготвен да ја плати.

„Да, тоа е цената што сум подготвен да ја платам. Никогаш не сум бил против вакцините, ги примав како дете, но секогаш ја поддржував слободата да избираш што ставаш во вашето тело. Принципите на донесување одлуки за моето тело се поважни од која било титула или било што друго. Се трудам да бидам во склад со моето тело што е можно повеќе“, изјави Ѓоковиќ на таа тема и додаде:

„Мојот ум е отворен кога станува збор за можноста да бидам вакциниран во иднина бидејќи сите заедно се трудиме и ќе го најдеме најдоброто решение кога станува збор за борбата против Ковид. Повторувам, никогаш не сум бил против вакцинацијата и се надевам дека сите ќе го видат крајот на овој вирус многу брзо. Се обидувам да го задржам мојот ум отворен бидејќи сите се обидуваме да го најдеме најдоброто можно решение. Никој не сака да биде во оваа ситуација во која колективно сме две години. Јас сум дел од глобален спорт кој се игра секоја недела на различни локации. Ги разбирам последиците на својата одлука. Една од последиците е да не одам во Австралија, бев подготвен на тоа. Разбирам дека тоа што не се вакцинирам денес значи дека не можам патуваат на повеќето турнири“.

Ѓоковиќ: Нема да примам вакцина, ќе ги жртвувам трофеите

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека не е „антиваксер“, но дека попрво би ги пропуштил следните најголеми...

Сара Фемина / 15 февруари, 2022 9:46

Невиден срам во Австралија

ЃОКОВИЌ ВО 12:30 ЛЕТА ЗА ДУБАИ: Полиција ја окупира здрадата каде Ѓоковиќ го следеше судењето

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ во 12:30 часот ја напушта Австралија со летот за Дубаи! Во моментов низ улиците во...

Мирко Бачиќ / 16 јануари, 2022 11:09

За одлуката на судот да се депортира Ѓоковиќ се огласи и австралискиот премиер Скот Морисон.

Ѓоковиќ мора да плати парична казна и добива забрана за влез во Австралија

Со едногласна одлука од сите тројца судии во Федералниот суд во Мелбурн, донесена е пресуда – Новак Ѓоковиќ мора да ја...

Сара Фемина / 10:54

Министерот вели дека континуираното присуство на Ѓоковиќ во земјата може да „поттикне антивакцинација“.

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е сместен во имиграциски притвор во Мелбурн каде ќе остане до официјалното...

Македонка Димкин / 15 јануари, 2022 11:28

Новак Ѓоковиќ ја победи Австралија

НОВАК ЈА ПОБЕДИ АВСТРАЛИЈА: Државата клекна и му понуди на Ѓоковиќ спогодба, му ја вратија визата

Новак Ѓоковиќ доби официјална дозвола за влез во Австралија. Австралискиот судија Ентони Кели истакна дека аргументите...

Сара Фемина / 10 јануари, 2022 8:30

Менталниот дел од неговата игра е на ниво пред сите други, тој е одличен", рече таа.

БОРБА ЗА ТИТУЛА НА РОЛАН ГАРОС: Надал и Ѓоковиќ во финалето на грен слем турнирот во Париз!

Во пресрет на утрешното финале на Грен слем турнирот во Париз,  помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, стручњакот за тенис...

Владо Марин / 10 октомври, 2020 10:21

Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше при првиот сет за проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Драма пред полуфиналето на Ролан Гарос: Голема грижа за Новак Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ наскоро треба да го започне својот дуел во полуфиналето на Ролан Гарос, кој игра против Стефанос Цицпас, но...

Перо Милчин / 9 октомври, 2020 17:53