-Овој договор е имплементација на низа мерки кои што ќе значат ефикасност во справувањето со тероризмот, со размената на информации и една заедничка политика која што ќе значи вистинска борба против тероризмот и во овој регион и во Европа, изјави министерот за внатрешни работи.

Нема ризик од терористички акт во Македонија

Северна Македонија и Европската Комисија денеска во Брисел потпишаа заеднички акциски план во делот на борбата против тероризмот. Иако...

Весна Петровска / 9 октомври, 2019 17:45

Нов терористички напад кој се случи вчера вечер во Стразбур. Повеќе лица се ранети а има и мртви,наведува во соопштението француската полиција.

Терористички напад во Стразбур. Убиени четири лица има и повеќе ранети

Вооружен напаѓач вчера вечерта пукаше во близина на Божиќниот пазар во источниот француски град Стразбур. Четири лица загинаа,...

Сара Фемина / 12 декември, 2018 9:29

Во два одделни напади од бомбаши самоубијци во Кабул, Авганистан, животот го загубија најмалку 20 лица а над 100 се тешко повредени

Најмалку 20 загинати во двоен самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 100 се повредени во двоен самоубиствен бомбашки напад врз спортски клуб во шиитски кварт во главниот...

Мирко Бачиќ / 6 септември, 2018 6:54