Како што јави дописникот на МИА од Белград, таа повтори дека на 1 јуни ќе стапи во сила либерализиран режим на граничните премини со четири држави во регионот (Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Македонија), без обврска на граѓаните на тие земји да имаат негативен тест за Ковид-19 при преминување на границата со Србија.

Брнабиќ: Македонските граѓани од 1 јуни можат во Србија без обврска за негативен тест за Ковид-19!

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека ќе настојува да го либерализира влезот во Србија што е можно повеќе, потенцирајќи...

Катерина Крстиќ / 19 мај, 2020 9:17

„Од понеделник, 18.05.2002 година, од 11 до 13 часот, Институтот за јавно здравје во Панчево ќе изврши земање примероци за тестирање COVID-19“, соопшти ЗЈЗПА.

ЕВЕ КОЛКУ ЌЕ ЧИНИ ТЕСТОТ ЗА КОРОНА: Цената е многу повисока од 6.000 динари, како што беше речено порано!

Долго време се шпекулира колку ќе чини тестот за вирусот корона во Србија. Прво беше спомената бројката од 6.000 динари, потоа...

Рејхан Бајрами / 18 мај, 2020 22:10

Некои експерти велат дека ваквото невидено тестирање укажува на ниво на загриженост за надлежните органи, додека други укажуваат на огромната цена и ја оспоруваат ефикасноста на постапката.

Вухан започна тестирање на 11 милиони граѓани на корона : Загриженоста расте за овој амбициозен план, еве зошто

Кинескиот град од кој потекнува пандемијата на новиот вирус корона започна масовно тестирање на граѓаните, а откако граѓаните...

Перо Милчин / 17 мај, 2020 11:03

Резултатите од тој тест влеваат надеж дека оваа вакцина против коронавирус може да ги штити и луѓето, но сè уште нема гаранции за таков исход.

УСПЕШНО ТЕСТИРАЊЕ НА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 НА МАЈМУНИ: Се уште нема докази дека успешно би ги штитела луѓето!

Потенцијална вакцина против коронавирус даде добри резултати во една студија спроведена на мајмуни од резус макаки, ​​чиј...

Катерина Крстиќ / 15 мај, 2020 22:08

Вирусот Ковид-19 е класифициран како респираторна инфекција која се пренесува со капки, а се верува дека може да предизвика дијареја и други гастроинтестинални симптоми.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИВА: Еве кои органи ги напаѓа КОРОНА ВИРУСОТ (видео)

Според најновата студија, вирусот Ковид-19 може да зарази органи низ целото тело, имено белите дробови, срцето, црниот дроб,...

Сара Фемина / 14 мај, 2020 13:44

Според Си-Ен-Ен, член на армијата на САД е близок соработник на Трамп.

ДРАМА ВО БЕЛАТА КУЌА: Доналд Трамп ИТНО ТЕСТИРАН НА КОРОНА ВИРУС!

Американскиот претседател Доналд Трамп и потпретседателот на САД, Мајк Пенс не се позитивни за вирусот корона, соопшти Белата...

Перо Милчин / 7 мај, 2020 18:34

Според аеродромот, резултатите од тестот ќе бидат завршени за два до три часа, а во случај да бидат негативни, нема да се бара карантин од 14 дена при влез во Австрија.

Аеродромот во Виена им нуди на патниците ТЕСТ ЗА КОРОНА ВИРУС: Нова правила во Австрија!

Аеродромот Швехат Виена од утре ќе им нуди на патниците ПЦР-тест или тест за коронавирус. Според аеродромот, резултатите...

Сара Фемина / 3 мај, 2020 20:14

Оваа информација ја потврди Фаик Хоти, портпарол на приштинското Министерство за здравство, пренесува „Њујорк Тајмс“.

ЊУЈОРК ТАЈМС: Србија и донира на Приштина тестови за КОРОНА без политички услови!

Њујорк Тајмс беше меѓу првите што ги цитираше вестите од Ројтерс, изјавувајќи дека Белград донирал тестови на Приштина за...

Рејхан Бајрами / 19 април, 2020 18:56