На репертоарот и во градот под Шара се сите 12 песни од проектот

ТЕТОВО ГО УРНА РЕКОРДОТ НА ПОСЕТЕНОСТ: Сите со знамиња во рацете ПЕЈАТ во еден глас – “Македонијо во срце те носиме

По Штип, Битола, Велес, Прилеп и Кочани песните од проектот „Македонијо во срце те носиме“  вечерва пеат во Тетово на Градскиот...

Македонка Димкин / 5 октомври, 2023 13:02

Вчера се одржаа и избори за градоначалници во Маврово-Ростуше и Центар Жупа, – во Центар Жупа за единствениот кандидат Аријан Ибраим од ДПТМ гласале 3 340 гласачи од вкупно 3 395 кои го оствариле правото на глас, додека во Маврово-Ростуше, кандидатот на СДСМ Медат Кутровски освои 3 266 гласови, а Мевмед Џафери од ВМРО-ДПМНЕ 1 935 гласови.

ДИК: Во советот на Тетово влегуваат шест партии: Беса со 12, ДУИ 11, ВМРО-ДПМНЕ 4, СДСМ 2 и Алтернатива и ДПА со по еден

Во претходниот состав на Советот ДУИ имаше 10, Беса 8, ВМРО-ДПМНЕ 4, Алијанса за Албанците 3, СДСМ 2 ДПА 2 и двајца советници од...

Едмонд Бекири / 21 август, 2022 10:05

– Јетон Пустина, вработен во неколку институции, секој месец добивал плата во износ од 20.000 денари од општинскиот буџет за да извршува политички и партиски активности по собирите на Теута и на ДУИ

Теута Арифи од Општина Тетово давала плата до 500 евра и на роднини кои живеат и работат во Германија

-Во текот на осумте години на власт, Теута Арифи само за овие позиции на договор за дело има потрошено над 7 милиони евра, пари...

Рејхан Бајрами / 11 февруари, 2022 6:02

Извештајот се наоѓа кај тетовските обвинители кои се уште водат предистражна постапка за несреќниот случај.

Пристигна извештајот за пожарот во модуларната болница во Тетово

Во Македонија пристигна извештајот на германските експерти за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој животот го...

Перо Милчин / 18 јануари, 2022 7:20

Граѓаните сметаат дека треба да знаат каде биле потрошени нивните пари и бараат одговорност.

Касами на тетовчани им постави билборд со долгот оставен од Теута Арифи

На Зелениот пазар во Тетово ќе ве пречека голем билборд на кој е испишан вкупниот долг на Општината. Овој потег го најави...

Рејхан Бајрами / 16 декември, 2021 13:28

Пронајденото е фотодокументирано и одземено за вештачење, а Н.И. е задржан во Полициската станица Тетово за расчистување и документирање на случајот, по што против него ќе бидат изготвени соодветни поднесоци.
Полициски службеници на СВР Тетово-Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово денеска (16 декември) околу 7 часот, при планирана контрола, а по претходни оперативно потврдени сознанија, на наплатна станица Желино, го лишиле од слобода Н.И.(53) од Скопје. При преглед на возилото што го управувал „фиат добло“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на скопска фирма, во возилото биле пронајдени 26.540 разновидни петарди и друга пиротехника и 77 килограми тутун, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Запленети над 26.000 парчиња пиротехника во Tетовско

Сообраќајни полицајци успеале да откријат и запленат над 26 илјади парчиња пиротехника утринава на наплатна станица за патарина...

Едмонд Бекири / 10:31

Нивните семејства обвинуваат за несоодветно лекување и тврдат дека правдата ќе ја бараат по судски пат.

Семејствата на починатите пациенти од ковид ќе ги тужат болниците

„Фокус“ располага со документи, имиња, презимиња и болнички истории на повеќе од 20 пациенти, кои починале од ковид 19. Нивните...

Рејхан Бајрами / 22 октомври, 2021 16:00