Со програма од над 1000 проекти, ќе ја направиме подобро место за живеење за секој еден граѓанин. Ќе овозможиме мирен и спокоен живот, како што и секој заслужува, рече Мицкоски!

Мицкоски: Време е да се исправиме за да си ја исправиме Македонија

Обединети, сплотени и сложни во Гостивар порачавме дека обновата доаѓа, затоа што живеат граѓани со големи срца и голема...

Стојче Бушин / 3 јули, 2020 6:37

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден...

Катерина Крстиќ / 4 јуни, 2020 11:56

Според првичните информации, тие на нелегален начин присвоиле земјиште во државна сопственост а потоа истото и го легализирале за потребите на тениското спортско здружение Љуботен во време кога негов претседател бил членот на Судски совет, Теофиловски.

Се бара член на Судски совет – Петмина приведени во Општина Тетово

Член на Судскиот совет осомничен за злопупотреба на службената положба. 5 лица вработени како  службеници од општина Тетово...

Весна Петровска / 30 декември, 2019 11:46

Младиот се наоѓал под респираторниот апарат на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивна нега.

ГОЛЕМА ТАГА: Почина 24-годишното момче во чиј стан вчера експлодира плинска боца

Почина 24-годишниот А.С. кој се здобил со тешки изгореници на телото од пожарот што го опфати вчера неговиот стан во Тетово. Момчето...

Сара Фемина / 15 декември, 2019 12:30

Апликацијата „Мој Воздух“ завчера покажа дека најголемо присуство на ПМ 10 честички има во населбата Ново Лисиче и кај Ректорат.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА-МАКЕДОНИЈА СЕ ГУШИ: Ова се најзагадените градови

Воздухот во нашата земја и денеска е загаден, а според мерењата на прво место се наоѓа Тетово. Утринава Скопје е 25-от најзагаден...

Перо Милчин / 17 ноември, 2019 10:51

Концентрацијата на штетни материи во воздухот е 16 пати повисок од дозволените 50 микрограми на метар кубен. Ноќеска беа двојно зголемени и концентациите на ПМ 2,5 честичките кои наместо 50 микрограми на метар кубен, изнесуваа 123. Податоците на среднодневни концентрации на ПМ 10 од државните мерни станици путринава покажуваат 138 микрометар на метар кубен ПМ 10 со што Тетово е и најазагаден град во државата.

АЛАРМАНТНО:Тетово најзагаден град -екстремен број ПМ честички во воздухот

Екстремно висока концентрација од 801 микрограм на метар кубен ПМ10 честички во воздухот се забележани синоќа во 21 часот во...

Весна Петровска / 11 ноември, 2019 11:08

Место ресоцијализација, школување и активности за време на издржување на мерките, тимот ги затекнал децата седнати и поспани од силните седативи што им ги дале да ги пијат секој ден.

Децата од воспитно-поправниот дом „Тетово“ биле дрогирани со седативи 24 часа на ден

Штитениците во Воспитно-поправниот дом (ВП Дом) „Тетово“, живеат дрогирани со седативи 24 часа на ден, алармира заменикот...

Катерина Крстиќ / 30 октомври, 2019 18:33

Исто така МВР соопшува каква била состојбата во текот на иминатиот викенд.

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО МАКЕДОНИЈА: Повредени седум лица – повредените итно прнесени на Клиника

Седум лица на возраст од 17 до 38 години се повредени во тешката сообраќајна незгода што се случи ноќеска на патот од Тетово...

Весна Петровска / 28 октомври, 2019 9:52