Според градоначалничката, храброста, професионалноста и солидарноста на тие луѓе кои дојдоа во општината даваат надеж на светлина овие денови.

Теута Арифи организираше прием за сите кои помагале при пожарот во модуларната болница

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи организираше прием за поединци и претставници на институции кои помагале при пожарот...

Рејхан Бајрами / 12 септември, 2021 17:20

– Кандидати за градоначалник доставија партиите Движење Беса, ДПА, СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Движење за држава и правда и Интегра, информира од ОИК Тетово.

Седум кандидати за градоначалници на Тетово пријавени до ОИК

Општинската изборна комисија во Тетово до крајниот рок за пријавување на кандидатури на локалните избори до 24 часот на 11...

Рејхан Бајрами / 11:18

Маршот ќе биде мирен и ќе започне од плоштадот Илирија во центарот на Тетово, а ќе заврши пред болницата.

Во Тетово ќе се организира протестен марш во чест на жртвите

Навивачката група „Бласти“ објави дека денеска во 13.30 часот ќе се организира протестен марш во чест на жртвите кои го загубија...

admin@magazin / 11 септември, 2021 11:31

Во специјалните задачи кои ги работи БКА е и тим кој работи на истраги со жртви во катастрофи и несреќи.

Германски експерти од Федералната криминалистика (Bundeskriminalamt) пристигнуваат деновиве во Тетово

Утрово е потврдена поддршката од НАТО сојузникот Германија, со што се одобрува во земјава да пристигнат стручни лица со највисок...

Мате Парлоф / 9:51

Снимките се вештачат и се очекува извештаите од нивната анализа да помогнат во расчистување на настанот.

Бројот на жртвите во пожарот порасна на 15

Обдукциите на сите 14 настрадани во пожарот во тетовската болница се готови, а на списокот на настрадани е внесена уште една,...

Рејхан Бајрами / 8:32

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција рече дека верува во безбедноста на модуларните ковид-центри низ државата, бидејќи тие се клучен фактор во спасувањето на животи.

Русковска ја побарала целокупната документација за јавните набавки на модуларните болници

Ова е одделна истрага од онаа што ја вршат петтемина основни јавни обвинители по синоќешната катастрофа во Тетово, објави...

Перо Милчин / 10 септември, 2021 7:09

Тој вели дека меѓу починатите лица двајца се цивили, а другите 12 биле хоспитализирани пациенти позитивни на Ковид – 19.

Нуредини: Сомнително е како пожарот се прошири толку брзо

Повредените од пожарот во модуларната болница во Тетово се во стабилна состојба и немаат сериозни повреди, вели координаторот...

Рејхан Бајрами / 5:28