Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин.

Млад Македонец киднапиран во Тирана – киднаперите барале 250.000 евра, познат идентитетот на заложникот

Македонската јавноста остана во шок по веста за киднапирањеето на Македонецот Давор во Тирана, од 23-годишното момче било...

Весна Петровска / 8 декември, 2019 15:42

Предлогот на Парламентарната законодавна комисија за формирање анкетна комисија, која треба да испита дали претседателот Мета го прекршил Уставот со уредбата за одложување на локалните избори е единствена точка на дневен ред.

ТИРАНА ЌЕ ГОРИ: Парламентот ќе заседава за Мета, опозицијата ќе протестира против Рама

Законодавниот дом во 17часот ја почнува пленарната седница за формирање анкетна комисија за претседателот Илир Мета, а опозицијата...

Весна Петровска / 8 јули, 2019 16:15

Денеска гласањето во Албанија поминува во тензична атмосфера. Имено, во избирачкото место во Драч, напаѓач искршил и гласачки кутии, а по упадот бил приведен во полиција.

ХАОС ВО АЛБАНИЈА: Маж со калашников влегол во избирачко место и кршел гласачки кутии!

Денес на пладне маж со калашников влегол во избирачко место во Драч, сакајќи да го попречи гласањето. Денеска гласањето во...

Рејхан Бајрами / 30 јуни, 2019 17:53

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша се обрати пред своите приврзаници и изјави дека бара ослободување на притворените од вчерашниот протест и, им порача дека „му се бројат деновите на криминалната хунта на Еди Рама.

Баша упати порака: Му се бројат часовите на „балканскиот Мадуро“

Жестоко на улиците во Тирана , опозицијата и нивните приврзаници и денеска излегоа на протест. Лидерот на албанската опозициска...

Весна Петровска / 13 мај, 2019 17:43

Демонстрантите рушеа заштитни огради го извикуваа името на Еди Рама со погрдни зборови и бараа негова итна оставка.

АЛБАНИЈА ВО ПЛАМЕН: Гори пред владата во Тирана!

Повеќе илјади демонстранти на албанската опозиција, денеска повторно протестираа во Тирана, барајќи предвремени парламентарни...

Рејхан Бајрами / 11 мај, 2019 22:12

Самоопределување соопшти дека организира активности за на „мирен и симболичен начин да го искажат своето противење на посетата на Вучиќ и Додик“.

ХАОС на улиците во Тирана: Тепачки со полицијата, поради доаѓањето на Вучиќ!

Поради доаѓањето на српскиот претседател Александар Вучиќ во Тирана, движењето Самоопределување во Тирана организираше...

Рејхан Бајрами / 9 мај, 2019 0:03

Од месец февруари опозицијата протестира по единаесетти пат, кога опозициските пратеници го напуштија парламентот и се откажаа од своите актуелни мандати, и побараа оставка од премиерот.

“Оставка на Еди Рама”- Во Албанија блокирани сите главни патишта, се бараат предвремени избори!

Вчера попладне Албанската централно десничарска опозиција, предводена од организаторот, Љуљзим Баша ги блокираше главните...

Перо Милчин / 3 мај, 2019 22:41