Светскиот рекет број еден по деветти пат ја покори Австралија и дојде до својата 18-та гренд слем титула. Данил Медведев не успеа ниту да се закани. Ѓоковиќ одигра сурово и прецизно и на крајот славеше во финалето кое траеше помалку од два часа со 3:0 во сетови – 7:5, 6:2, 6:2.

КАКОВ ЦАР: Ѓоковиќ остана господар на тенискиот терен на Австралија Опен!

Новак Ѓоковиќ по 18-ти пат се закити со гренд слем титула, негова деветта на Австралија Опен. Светскиот рекет број еден по деветти...

Стојче Бушин / 21 февруари, 2021 12:19

Сепак, Ноле ќе има уште една шанса да го собори тој рекорд до крајот на сезоната.

Ѓоковиќ поразен во финалето на Ролан Гарос од СОВРШЕНИОТ Надал: Ноле застана на чекор од историјата!

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, не успеа да го освои годинешниот Ролан Гарос и беше поразен во финалето од Шпанецот...

Рејхан Бајрами / 11 октомври, 2020 18:00

Заедно со најблиските пријатели на Ѓоковиќ и музиката во живо, се славеше рекордната 8-та титула на Австралија опен.

СОЛЗИ РАДОСНИЦИ: Трофејот стигна во Србија – Мајката на Ѓоковиќ плаче и пее “Пукни Зоро”(ФОТО)

Рекордниот 8-ми трофеј на Новак Ѓоковиќ од Австралија опен пристигна во Белград. Братот Ѓорѓе, по 24-часовен лет и неколку застанувања,...

Мартин Попоски / 4 февруари, 2020 14:49

Интересно е што приходот на Џошуа ќе биде 88 милиони долари, што е за 7 пати повеќе, од она то треба да го заработи актуелниот бранител на титулата во верзиите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО.

БОРБА ЗА СВЕТСКА ТИТУЛА: Џошуа ќе заработи 7 пати повеќе од Руиз на утрешната борба во С. Арабија

Актуелниот светски шампион во тешка категорија, Енди Руиз, ќе заработи 12 милиони долари за борбата со Британецот Ентони Џошуа,...

Сара Фемина / 6 декември, 2019 20:16

Ѓоковиќ перфектно го одигра денешното финале, не дозволувајќи му на Шаповалов ниту за момент да се понадева на изненадување.

ВЛАДАТЕЛ НА ТЕНИСКИТЕ ТЕРЕНИ: Новак го ЗБРИША Шаповалов и го освои Мастерсот во Париз!

Српскиот ас Новак Ѓоковиќ по петти пат го освои Мастерсот во Париз. Денеска светскиот шампион Новак Ѓоковиќ го совлада шампионот...

Рејхан Бајрами / 3 ноември, 2019 17:35

Конор Мек Грегор го предизвика на Твитер и му порача: „Организирај го реваншот со мене во Москва“

ТВИТЕР ГОРИ: Мек Грегор сака реванш со Хабиб во Москва!

Хабиб Нурмагомедов ја одбрани титулата првак на светот во лесна категорија со победата со „гушење“ против Дастин Пoрје...

Перо Милчин / 8 септември, 2019 13:31

Сите овие суми се вкупно најмалку 1.485.000 евра, а доколку Вардар ја освои титулата на неофицијалното светско првенство Супер Глоуб може сумата да биде 1.705.000 евра.

Еве колку милиони евра заработи ВАРДАР ОД ОСВОЕНАТА ТИТУЛА!

Иако пред завршниот турнир во Келн, иднината на силен Вардар беше ставена под знак прашалник, сега веќе не е така, па јасно...

Перо Милчин / 6 јуни, 2019 0:05

Ние освоивме шампионска титула во Европа, не во некој варварски регион и затоа сите треба да се однесуваме европски, рече премиерот Зоран Заев за време на денешната посета на Брисел.

Заев се фали со титулата на Вардар во Брисел!

На средбите со претседателот на комисијата Јункер, со еврокомесарот Хан и со шефицата на европската дипломатија, премиерот...

Весна Петровска / 4 јуни, 2019 19:38