Сопственикот на „Беса транс“ бил втор возач во еден од автобусите, а во разговор со Русковска бил дециден дека во автобусот немало резервни канти со гориво како и пиротехнички средства. Врз основа на информациите од бугарските колеги таа како неточни ги опишува и шпекулациите дека во автобусот имало и материјали за изработка на хероин

Русковска за „Топ тема“: Пожарот во автобусот започнал во багажниот простор над резервоарот

Сопственикот на „Беса транс“ бил втор возач во еден од автобусите, а во разговор со Русковска бил дециден дека во автобусот...

Перо Милчин / 30 ноември, 2021 6:12

Ќе имаме подолго време за гласање во текот на денот, два дена претходно ќе има гласање за гласачите кои нема да можат да гласаат во средата.

МАНЧЕВСКИ: Да имаше собрание Чулев ќе беше разрешен одамна, но немаме систем како да го направиме тоа

„Ќе имаме протоколи, не само за денот на гласањето, туку и за изборната кампања. Протоколите веќе се изготвени. Веќе најавивиме...

Владо Марин / 16 јуни, 2020 20:47

Според Деспотовски, легитимен е ставот на поранешниот министер Драган Тевдовски искажан на неговиот фејсбук профил, зашто проектот го чувствува како свој.

Деспотовски за прогресивното оданочување: Нема ништо спорно ако воведете мерка, го увидите ефектот и одлучите да ја смените

– Одлуката за одложување на прогресивното оданочување не е популистичка, туку базира на анализи направени во Министерството...

Весна Петровска / 1 ноември, 2019 20:48

Најави и дека многу скоро ќе биде спроведена планираната темелна реформа во позитивната листа.

Дончев: Буџетот на Фондот во 2020 година за 100 милиони евра поголем од оној во 2018-та

Има пари за последната мерка со која се укинуваат квотите за лековите, рече директорот на Фондот за здравство Ден Дончев...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 20:47

Според Беговиќ, проблемот со нападите е рецидив од некоректните политики на претходната власт која водеше жестока кампања, облепувајќи ги болниците со „Не примам мито“ и праќајки ги извонредните доктори на еудкација, со што ја понижи и маргинализира лекарската фела. Но, сегашниот министер, не направи ништо за да го излечи рецидивот.

Беговиќ мора да има ефикасен систем за заштита – да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео надзор) во сите здравствени установи,...

Весна Петровска / 18 септември, 2019 20:53

Тој нагласува дека разлика во очекувањата на двете страни во Комисијата.

Димитров: Јас не сум историчар за да одговорам дали Гоце Делчев е Бугарин

Никола Димитров беше гостин во емисијата Топ тема на Телма каде беше прашан за Договорот со Бугарија и работата на Мешовитата...

Весна Петровска / 19 јуни, 2019 23:32

Претпоставувам дека продолжува Зоран Заев да ги отплаќа долговите практично на она што него го опозиционираше таму каде што е веќе еве трета година по ред во Република Македонија, додаде Мицкоски.

Христијан Мицкоски: „Пописот без консултации е политичка трговија како на зелен пазар„

Во вечерашното гостување во емисијата Топ тема, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, рече дека не е можно да се носат...

Рејхан Бајрами / 10 јуни, 2019 20:54

Пратеникот Мухамед Зекири (СДСМ) јавно во Собранието побара од премиерот Заев контрола и инспекции во ИВЗ!

Милошоски: Висок функционер во Собранието е многу заинтересиран за смена на раководството на ИВЗ

Антонио Милошоски од ВМРО – ДПМНЕ, вечерва во емисијата Топ-Тема на Телма, изјави дека политиката не е надвор од случувањата...

Катерина Крстиќ / 23 април, 2019 21:36