Идавер Османов, кој во несрeќата ги изгубил сопругата и ќерката, не ја крие болката која му ја предизвикала оваа голема трагедија

ПОТРЕСНО: Ќерка ми во Турција замина да купи чеиз за свадба и не се врати

Посмртните останки на 45те загинати во автобуската несреќа во Бугарија денеска со два воено транспортни авиони на бугарската...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2021 17:40

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање на испити во државни институции...

Рејхан Бајрами / 26 ноември, 2021 20:22

„Според бугарското обвинителство се спасиле 8 патници и дека тоа го забележал сведок. Што се однесува до списокот, во кој недостасува лице од ОАЕ, и за кое се вели дека е осмиот патник, немаме таква информација се уште. Од тоа што знам е дека патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, кога одмарале на бензински пумпи. Не знаеме какво ќе биде својството во постапката на сопственикот на компанијата, информира Јовески.

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека очигледно било дека не биле...

Перо Милчин / 7:21

Човечка грешка е водечка и главна причина за трагедијата на автопатот „Струма“, изјави на денешен брифинг заменик главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов.

Човечка грешка главна причина за автобуската несреќа, жртвите се задушиле во пожарот

Во Софија вчера беа соопштени наоди од тековната истрага за автобуската несреќа која се случи пред три дена на бугарскиот...

Перо Милчин / 6:22

Денеска е ден на национална жалост и во Бугарија.

Ден на жалост во Република Македонија: Знамето на половина копје

Веднаш откако се вратија од Бугарија, премиерот Зоран Заев и министрите  ја почнаа владината седница на која беше прогласена...

Сара Фемина / 24 ноември, 2021 8:07

Сулејмани кажал дека прво се слушнал удар во банкината, па потоа експлозија, најверојатно од гумата, по што пожарот започнал брзо да се шири од предниот дел. И покрај тоа што бил повреден, тој им помагал и на неколкумина други патници што побрзо да излезат од опожарениот автобус.

Очевидци за последните минути од несреќата – како се спасија седум патници од автобусот

Во тек е истрагата за несреќата во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени откако македонски автобус се запали на...

Мирко Бачиќ / 7:34

Членовите на семејството кои не отишле на кобното патување во Истанбул денеска се во семејната куќа во скопски Чаир кадешто си ја олеснуваат болката заедно со најблиските

Сите биле во роднинска врска: Пет од загинатите деца во несреќата во Бугарија учеле во училиштето “Исмаил Ќемали”

Скопското основно училиште „Исмаил Ќемали“ завиено во црно. Пет ученици загинаа во страшната сообраќајка во Бугарија. Сите...

Рејхан Бајрами / 7:22