Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Доналд Трамп е прогласен за виновен: Ги измамил банките со надувување на вредноста на имотот

Судијата пресуди дека Доналд Трамп со години правел измама додека ја градел империјата за недвижнини што го катапултирала...

admin@magazin / 27 септември, 2023 9:56

Во своето прво појавување во јавноста по претресот на ФБИ во неговиот дом на Флорида на 8 август, Трамп на митингот во Пенсилванија кажа дека претресот е „травестија на правдата“ и предупреди дека ќе даде одговор каков што никој досега не видел.

Трамп жестоко му возврати на Бајден, нарекувајќи го „државен непријател“

Доналд Трамп синоќа го нарече американскиот претседател Џо Бајден „државен непријател“, одговарајќи му на тврдењето дека...

Перо Милчин / 4 септември, 2022 9:30

„Наместо тоа, ги донесов нашите војници и нашите прекрасни деца дома каде што им е местото“, додаде тој.

Трамп: Јас бев единствениот претседател кој не ја вовлече Америка во конфликт

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека поради него САД биле надвор од војната во текот на четирите...

Рејхан Бајрами / 15 март, 2022 5:34

Во соопштение објавено синоќа, Трамп истакна дека унгарскиот лидер ја има неговата „целосна поддршка и одобрение“ на изборите во април!

Трамп го поддржа Орбан на претстојните избори

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп му даде поддршка на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан на претстојните парламентарни...

Мирко Бачиќ / 4 јануари, 2022 14:08

Втората постапка за отповикување на Трамп започнува денес во американскиот Сенат поради обвинувањата за „поттикнување бунт“ непосредно пред маршот на неговите приврзаници на Капитол Хил на 6 јануари, пренесува BBC.

СЕ Е СПРЕМНО ЗА ИСТОРИСКО СУДЕЊЕ: Сенатот на САД сака што побрзо да го отповика Трамп, одлучуваат републиканските гласови

Сенатот на САД се подготвува за брза постапка за отповикување на Доналд Трамп. Втората постапка за отповикување на Трамп...

Мирко Бачиќ / 9 февруари, 2021 10:31

Трамп синоќа објави дека одбраната ќе ја водат Дејвид Шон и Брус Л. Кастор!

ТРАМП НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Поранешниот претседател ангажираше нови адвокати пред процесот на отповикување на Сенатот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ангажираше двајца нови адвокати за своја одбрана неколку дена пред процесот...

Мирко Бачиќ / 1 февруари, 2021 15:25

Трамп стекнува право на годишна пензија од 221.400 долари, со одредени поволности.

Откриено е колкава ќе биде пензијата на Трамп

Трамп може да ја изгуби годишната пензија доколку биде повлечен на претстојната седница во Сенатот. Законот не им дава пензија...

Рејхан Бајрами / 21 јануари, 2021 7:29

Претставничкиот дом гласаше за отповикување на американскиот претседател со 232 гласа „за“ и 197 „против“.

ТРАМП ЗАМИНА ВО ИСТОРИЈАТА: Отповикан е по втор пат, Сенатот ќе одлучува да го разреши американскиот претседател

Доналд Трамп ќе остане претседател до 20 јануари откако лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел, објави...

Мирко Бачиќ / 13 јануари, 2021 23:58