Меѓу државите каде се користи спорниот софтвер се наоѓаат Аризона, Georgiaорџија, Невада, Мичиген, Минесота и Пенсилванија, држави каде резултатот беше близу.

ТРАМП НЕ СЕ ПРЕДАВА: Не ја признава победата на Бајден и најавува голем број тужби!

Претседателот на САД, Доналд Трамп одби да го признае изборниот пораз на претседателските избори и победата на eо Бајден...

Мирко Бачиќ / 8 ноември, 2020 11:54

Харисова (56) исто така се смета за очигледен кандидат за номинација на Демократската партија во 2024 година, доколку Бајден (78) се откаже од својот втор мандат.

ОВА ќе биде првата потпретседателка на Америка: Воспитана во духот на хиндуизмот, има богата политичка кариера и веќе ја подготвуваат за 2024 година!

Камала Харис влезе во историјата денес како прва потпретседателка на Соединетите држави, прва афро-американка и прва Американка...

Перо Милчин / 7 ноември, 2020 21:04

Претседателката на Републиканската партија во државата Мичиген, Лора Кокс изјави дека по грешка му биле доделени околу 6.000 гласови на кандидатот за претседател на Демократската партија во округот Антрим, наместо на Доналд Трамп, и за таа грешка го обвини „неуспехот на софтверот“.

СКАНДАЛ ВО МИЧИГЕН: 6.000 ГЛАСОВИ ПО ГРЕШКА ДОДЕЛЕНИ НА БАЈДЕН, Дефект на софтверот

Поддржувачите на претседателот Доналд Трамп во Мичиген тврдат дека бројот на неговите гласови можеби е намален поради грешка...

Рејхан Бајрами / 11:41

– Штабот на Трамп се обидува да интервенира и во случајот Пенсилванија во Врховниот суд, со прашањето дали може да се избројат ливчињата добиени до три дена по изборите, изјави заменик-менаџерот на кампањата, Џастин Кларк.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Во САД гласале и „мртви“, штабот на Трамп поднесе жалби!

Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп поднесе жалби во Пенсилванија, Мичиген и Џорџија, поставувајќи...

Рејхан Бајрами / 8:34

Трамп постојано изјавува, без никакви докази, дека гласањето по пошта е подложно на измама, иако експертите за избори велат дека тоа е реткост на изборите во САД.

ИЗБОРНИОТ ШТАБ НА БАЈДЕН: Трамп не мора да прифаќа пораз, властите ќе го избркаат од Белата куќа!

Портпаролот на кампањата на демократскиот кандидат eо Бајден одговори на извештаите дека Доналд Трамп нема намера да го...

Перо Милчин / 6 ноември, 2020 21:13

Светскиот Македонски Конгрес ја поддржа кандидатурата на Доналд Трамп и за 46 претседател на Соединетите Американски Држави.

ТРАМП Е ФАВОРИТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО САД, ИЗБОРНАТА ИЗМАМА НА БАЈДЕН Е ОЧИГЛЕДНА!

Уште за време на прелиминарните избори за републикански кандидат на претседателските избори во Соединетите Американски...

Мирко Бачиќ / 15:58

„Не дојдов тука за да изјавам дека победивме, туку да кажам дека кога ќе заврши броењето, веруваме дека ќе бидеме победници“, рече Бајден, пренесува Ројтерс.

МРТВА ТРКА: Бајден поблиску до победата, Трамп најави борба на суд

Победникот на претседателските избори во Америка не беше познат вчера, ден по гласањето. И покрај фактот дека анкетите предвидуваа...

Перо Милчин / 5 ноември, 2020 9:41

Бајден го доби и Висконсин, а резултатите во Пенсилванија сè уште не се познати.

БАЈДЕН НА ЧЕКОР ДО БЕЛАТА КУЌА: Има 264 електронски гласови, потребни му се уште 6 за да победи!

Демократскиот кандидат Џо Бајден победи во Мичиген и освои 16 електронски гласови и до сега собра 264 електронски гласови,...

Рејхан Бајрами / 6:36