Прва тужба од ваков тип во ЕУ

Македонци од Благоевград со тужба против Бугарија пред Судот за правда во Луксембург

Македонскиот клуб за етничка толеранција од Благоевград поднесе тужба против Европската Комисија до Судот за правда во...

Калина Мартинска / 21 април, 2024 16:05

По повод оваа пријава, нашиот член на Президиумот, Јована Мојсоска, денес пред ОЈО, одржа прес – конференција, со цел да ја информира јавноста.

Левица поднесе кривична пријава против Нина Ангеловска

Денес Левица до Основното јавно обвинителство поднесе кривична приjава против поранешната министерка за финансии, Нина...

Перо Милчин / 25 декември, 2020 19:12

Во медиумите постојано се пишуваше за нивната расправија која се зголеми во моментот кога Јелена Карлеуша ја обвини Цеца дека стои зад убиството на Зоран Давидовиќ – Канда.

СУДОТ ПРЕСЕЧЕ- ЦЕЦА Е НЕВИНА: КАРЛЕУША ЈА ТУЖЕШЕ НО СУДОТ ЈА ОСЛОБОДИ!

Вчера основниот суд во Белград стави крај на долгогодишното ривалство помеѓу двете српски диви Цеца Ражнатовиќ и Јелена...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2020 16:24

Еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ чини околу 7000 гласа, а еден пратеник на Левица чини скоро 19 000 гласа односно два ипол пати повеќе. Алијанса и Алтернатива кои имаат два пати повеќе гласови од Левица имаат 6 пати повеќе мандати или 12 вкупно.

ДИК ќе добие тужба од Левица: Апасиев обвини за НЕВИДЕН ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ

На денешната прес-конференција претседателот на Левица Димитар Апасиев истакна дека овој изборен модел ја фалсификува вољата...

Владо Марин / 16 јули, 2020 16:56

Како што пишуваат хрватските медиуми, Центарот за социјални работи против Северина (47) поднела кривична пријава, бидејќи сметаат дека го прекршила законот – во медиумите не се наведува за каков прекршок станува збор.

НОВ ПЕКОЛ ЗА СЕВЕРИНА: Центарот за Социјални работи поднесе кривична против неа

Хрватската ѕвезда повторно е на тешки маки, таа овој пат доби тужба од Центарот за социјални работи. Како што пишуваат хрватските...

Весна Петровска / 21 јануари, 2020 19:38

Рама бесен на изјавата на Хардинај поднел тужба  до Основниот суд во Приштина. Тужбата се однесува на клевета дека Рама наводно се залагал за размена на територии меѓу Белград и Приштина.

Рама поднесе тужба за клевета против Хардинај

Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Хардинај заработи тужба од албанскиот премиер Еди Рама поради клевета. Рама бесен...

Катерина Крстиќ / 16 јануари, 2020 11:23

Како што пишуваат медиумите, бизнисменот Милан Поповиќ поднесе нова тужба против пејачката Северина, овојпат за небрежност при грижата за нивниот син Александар.

Севе доби нова тужба: Милан се заканува дека засекогаш ќе го одземе старателството над Александар

Хрватската пејачка Северина на нови маки, таа доби нова тужба од поранешниот сопруг Милан Поповиќ. Како што пишуваат медиумите,...

Весна Петровска / 3 јануари, 2020 17:19

Таа призна дека уште не се знае од каде и од кого протекле исказите на oбвинeтитe.

Рускоска: Се знае што не смее новинар да објави, Митовски ја зacлужи кривичната

Во вчерашното гостување на ТВ24, шeфицaтa на oбвинитeлcтвoтo за opгaнизpaн криминaл Вилма Русковска истакна дека точно се знае...

Катерина Крстиќ / 30 октомври, 2019 10:35