Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската и со кинеската вакцина, потврди грчкиот...

Сара Фемина / 6 мај, 2021 7:46

Туристичката берза веќе традиционално ги собира сите чинители од туризмот со иста цел - предизвици за развој на туризмот и дигитализацијата, а предвидена е и конференција за одржлив туризам.

Бектеши: Заеднички да работиме по завршување на кризата со пандемијата да го вратиме туризмот во нормала

Туризмот е една од најпогодените индустрии од  пандемијата, а заедничката цел и наша и на туристичко-угостителскиот сектор...

Мирко Бачиќ / 26 февруари, 2021 11:24

Право на аплицирање ќе имаат туристички водичи кои поседуваат важечка Лиценца и не се во редовен работен однос.

Сто и дваесет милиони денари од Буџетот за туристичките агенции

На предлог на Министерството за економија беше разгледана и усвоена Предлог-програма за изменување и дополнување на Програмата...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2020 9:52

Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

КАТАСТРОФАЛНА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА ВО БИХ: Огромни загуби поради короната!

Поради вирусот корона, туризмот во Херцеговина претрпе огромни загуби. Директорот на Туристичкиот одбор на Херцеговина-Неретва...

Перо Милчин / 18 октомври, 2020 16:53

Поддршка со плати за туристичките водичи – на 150 регистрирани туристички водичи за октомври, ноември и декември, ќе им биде исплатена минимална бруто плата во висина 21.776 денари, во вредност до 160.000 евра.

ПАКЕТ МЕРКИ: За туризмот поддршка со плати, поврат на такса и грантови

За туризмот како една од најпогодените гранки од кризата, во четвртиот пакет предвидени се следните економски мерки! Поддршка...

Стојче Бушин / 4 октомври, 2020 20:19

Во хотелите на охридско-струшката ривера ниту еден човек не стапнал, се додека не почнаа да се делат ваучерите за туризам во средината на јули.

Во елитни хотели во Охрид на терасите се правеле скари, се внесувале вреќи домати

Коронавирусот го сотре туризмот и ја втурна третата најбрзорастечка гранка од економијата во криза далеку подлабока од...

Стојче Бушин / 20 септември, 2020 21:54

Бројот на туристите во јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, е намален за 56.0%, а бројот на ноќевањата е намален за 36.1%.

Туризмот меѓу најпогодените гранки од Ковид 19: Пад од 56 отсто на бројот на туристи во јули

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2020 година изнесува 75.591, кои оствариле 436.180,...

Стојче Бушин / 14 септември, 2020 20:19

Упатувам и неизмерна благодарност за големата поддршка која Охрид и нашата држава ја добиваат од Европската Унија во сите сфери на општественото живеење.

Георгиевски: Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид

Во мое лично име и во името на Општина Охрид сакам јавно да го поздравам Амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел...

Стојче Бушин / 12 септември, 2020 9:34