Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека.

СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН КРУШЕВО: Вистинска зимска бајка – ДЕЦАТА УЖИВААТ!

Поради снегот, Крушево во изминатиов викенд беше исполнето со туристи и посетители од сите возрасти. Посетителите поминаа...

Валерија Петрова / 13 јануари, 2020 16:59

Метеоролозите предвидуваат уште повеќе дожд, посебно на североистокот на земјата, каде се наоѓа Венеција, Сицилија и другите Јужни региони.

ВЕНЕЦИЈА ПОД ВОДА: Поплавени кафани, продавници, затворени градинки, но дождот не мисли никако да запре!

Туристите и жители на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го преплави поголемиот дел од градот лагуна. Водата...

Сара Фемина / 12 ноември, 2019 20:41

Несреќата се случила во раните утрински часови на автопат во близина на градот Хамбург.

СЕ ПРЕВРТЕ АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА: 32 лица се мртви има и повредени!

Туристички автобус од Полска денеска излета од автопат во Германија и се преврте, при што настрадаа 32 лица. Несреќата се случила...

Сара Фемина / 9 ноември, 2019 18:49

Гостите кои до вчера плаќале една цена, денеска се видно изненадени што на Градиште мораа да платат поскап паркинг. Ако до вчера плаќале по 100 денари, денеска за истиот паркинг треба да платат 150 денари, пишува порталот „Скопје 1“, додавајќи дека потоа гостите мора сами да се снаоѓаат и да си најдат место, затоа што нема слободни паркинг места.

ОХРИЃАНИ ГИ ДЕРАТ ТУРИСТИТЕ СО ПРЕВИСОКИТЕ ЦЕНИ, А НЕ ИМ ТЕКНУВА ДА ПЛАТАТ СПАСУВАЧИ ЗА ДА НЕМА ТРАГЕДИИ

За празникот Илинден Охрид беше препол со туристи, а тоа дополнително и ги зголеми цените во туристичкиот град. Гостите кои...

Валерија Петрова / 3 август, 2019 19:03

За домашни гости карта е 30 денари, за странците картата чини едно евро.

СРАМОТА: Ако сакате да влезете во црква во Скопје, мора да си платите карта!

Како што се жалат туристите, во Скопје се наплаќа влез во некои од верските објекти. Низ социјалните мрежи овие денови се...

Сара Фемина / 22 мај, 2019 14:22

Египетските безбедносни сили го потврдија нападот, посочувајќи дека меѓу жртвите им Египќани, како и државјани на Јужна Африка.

Експлозија на автобус кај египетските пирамиди, повредени повеќе од 17 туристи!

Најмалку 17 лица, меѓу кои и странски туристи, се ранети денеска при експлозија на бомба крај туристички автобус во близина...

Рејхан Бајрами / 19 мај, 2019 18:21

Според него, газдата на „Орфеј“ прво им одговарал на телефонските повици, но, по неколкуте разговори кои ги имале, тој го исклучил мобилниот телефон и сега е недостапен за патниците.

СКАНДАЛ: 12 Македонски туристи оставени на МИЛОСТ И НЕМИЛОСТ заглавени во Турција!

Среде турската Кападокија на улица се оставени 12 македонски државјани од Виница, Струмица, Прилеп и од Скопје, откако тие...

Сара Фемина / 27 април, 2019 17:49

Вкупната процената вредност на проектот е околу 1,3 милиони евра и за негова реализација планирано е да се обезбедат средства од алтернативни извори на финансирање,

Кандидатот од СДСМ преку “ФОТОШОП” манипулација до градоначалник на Охрид !

Кандидатот за градоначалник од Охрид, Константин Георгиевски денеска го презентира проектот за реконструкција на градскиот...

Сара Фемина / 18 април, 2019 18:33