Најголемиот дел од оние што се регистрирани во земјава на граничните премини транзитирале, односно 44,4 отсто, 36 процени престојувале во земјава, а 19,6 отсто оствариле еднодневна посета.

Странските посетители најмногу се жалат за хигиената на јавните места и патната мрежа

Патната мрежа и хигиената на јавните места добиле најниска оценка од посетителите на земјава кои биле анкетирани на граничните...

Владо Марин / 27 јули, 2020 16:16

За македонските државјани, границите кон Грција и понатаму ќе бидат затворени до 15 јули 2020 година, со оглед на тоа дека јужниот сосед се води според одлуките на европско ниво.

Грција ги отвара границите за туристи, но не и за Македонија

Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од...

Катерина Крстиќ / 1 јули, 2020 10:25

Ова пловило кое ќе биде нова атракција за охриѓани и туристите денеска беше пуштено во езерото.

(ФОТО) Охридското езеро доби нова атракција – полу подморница

Охридското езеро пред почетокот на туристичката сезона ја доби првата полу подморница, објави Охрид 24.мк. Ова пловило кое...

Владо Марин / 22 мај, 2020 9:34

Според новата декларација донесена од Владата, гимназиите, базените, музеите и ски-центрите се затворени.

Казнете не, само немојте да не исфлите од возот: Туристи бегаа во последен момент од Милано пред блокадата

Голем број на Италијанци и други лица синоќа панично упаднаа во последниот воз што одеше од Милано и другите градови на Ломбардија,...

admin@magazin / 8 март, 2020 17:21

На видеото се гледа како група Корејци  среде центарот на градот добиваат навреди и пцовки од страна од еден недоличен граѓанин и тоа бидејќи мислеше дека луѓето се од Кина па почна да им вика Корoна, мршшш.. Прво си ја покажа својата некултура, но потоа и својата неукост кон народите.

Не за џабе се рекло, Скопје тешки опинци те газат

При посета на преставници на невладена организација при ОН Heavenly Culture World Peace Restoration of Light си се обрукавме како народ. Вчера видеото...

Весна Петровска / 30 јануари, 2020 19:56

Два автобуса кои превезуваа кинески државјани од провинцијата Хубеи, во близина на Вухан, каде се појави смртоносниот коронавирус, тргнаа низ Балканот и пристигнаа во Србија преку мостот Зворник.

ГРУПА КИНЕСКИ ТУРИСТИ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА: Немаат корона – вирус, но ќе се надгледуваат

Кинеските туристи од Вухан, кои изминатите два дена се наоѓаа во Хрватска и БиХ, денеска пристигнаа во Србија. Како што дознава...

admin@magazin / 28 јануари, 2020 23:21

Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека.

СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН КРУШЕВО: Вистинска зимска бајка – ДЕЦАТА УЖИВААТ!

Поради снегот, Крушево во изминатиов викенд беше исполнето со туристи и посетители од сите возрасти. Посетителите поминаа...

Весна Петровска / 13 јануари, 2020 16:59

Метеоролозите предвидуваат уште повеќе дожд, посебно на североистокот на земјата, каде се наоѓа Венеција, Сицилија и другите Јужни региони.

ВЕНЕЦИЈА ПОД ВОДА: Поплавени кафани, продавници, затворени градинки, но дождот не мисли никако да запре!

Туристите и жители на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го преплави поголемиот дел од градот лагуна. Водата...

admin@magazin / 12 ноември, 2019 20:41