Во Истанбул живеат дури 15 милиони и 670.724 луѓе

Истанбул е најголема метропола во Европа: Тука живеат повеќе од 15,5 милиони луѓе

Истанбул е најголема метропола во светот покажуваат последните податоци објавени од турскиот завод за статистика и Фондот...

Владо Марин / 22 декември, 2022 4:18

Според бугарска Нова ТВ, тројца од приведените се државјани на Молдавија, додека еден имал арапско потекло, но не е наведено кое.

Бугарија уапси пет лица под обвинение за логистика на терористичкиот напад во Истанбул

Пет осомничени лица за вмешаност во терористичкиот напад во Истанбул се приведени во Бугарија, јавија тамошните медиуми. Според...

Мате Парлоф / 19 ноември, 2022 14:51

Асошиејтед прес пишува дека поради тоа растат цените на основните продукти и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и станбените трошоци.

Турскиот статистички институт соопшти дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите тврдат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денес ја оцени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ја намали каматната стапка, снижувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Лирата изгуби преку 50 отсто од вредноста во однос на американскиот долар откако централната банка почна да ги снижува стапките минатата година.

Руската инвазија на Украина и падот на лирата ја поттикнаа инфлацијата.

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Годишната инфлација во Турција достигна во септември нов максимум во последните 24 години од 83,45 отсто, покажуваат официјалните...

Едмонд Бекири / 4 октомври, 2022 6:09

– Помеѓу загинатите тројца се пожарникари, четворица вработени во брза помош и двајца новинари, изјави гувернерот на Газиантеп, Давут Ѓул.

Во сообраќајна несреќа во Турција загинаа најмалку 16 луѓе

Најмалку 16 луѓе загинаа, а 22 се повредени во двојниот судар во близина на градот Газиантеп, објавија турските власти. – Помеѓу...

Мате Парлоф / 20 август, 2022 17:37

Уште пред да почне „Прајдот“, полицајци упаднаа во повеќе кафулиња во квартот Џигангир и приведуваа ЛГБТ-активисти и новинари. Според невладините организации, уапсени се најмалку 152-ца луѓе.

ВИДЕО: Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција вчера насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул и уапси над 150 луѓе, вклучително и фоторепортерот...

Едмонд Бекири / 27 јуни, 2022 5:43

Менувањето на името на државата не е толку ретко како што се мисли, пренесуваат светските медиуми.

Турција ќе го промени името – ЕРДОГАН ПОТВРДИ

Турските власти одлучиле да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, а турската телевизија ТРТ објави зошто. Претходно...

Мате Парлоф / 18 јануари, 2022 6:06

Во несреќата загинаа 46 лица, а седум се повредени и пренесени во болница и немаат сериозни повреди.

ФОТО: Четиригодишните близнаци се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа во Бугарија

Близнаците Луан и Албан Ахмети се најмладите жртви од стравотната автобуска несреќа што се случи утринава на автопатот „Струма“...

admin@magazin / 23 ноември, 2021 12:16

Турските власти во претходните години неколку пати забрануваа Паради на гордоста.

Турската полиција со солзавец ја растури парадата на гордоста во Истанбул(ВИДЕО)

Турската полиција испука солзавец за да ги растера луѓето собрани на денешната Парада на гордоста во центарот на Истанбул,...

Владо Марин / 26 јуни, 2021 20:04