Оваа вест беше соопштена од министерот за економија на Грција Антонис Георгиадис, кој беше цитиран од водечката германска деловна публикација „Ханделсблат“.

И Грција го сака Фолксваген откако инвестицијата беше повлечена од Турција!

И Грција покажа интерес за изградба на фабриката за автомобили од германската компанија „Фолксваген“, откако беше повлечена...

Македонка Димкин / 1 ноември, 2019 23:56

Караманлис како премиер на Грција стави вето против Македонија на НАТО самитот во 2008 година!

Караманлис: Потписот на Преспанскиот договор не дава автоматски билет за ЕУ!

Караманлис, поранешниот премиер на Грција, кој ја блокираше поканата на Македонија за НАТО во 2008 година, вчера во Солун изјави:...

Данаил Михајловски / 28 октомври, 2019 13:51

Семејството Коркут кое живее во потполно изулирано планинско место во село во Турција. Поради тоа девојчето Гамизе не можело да оди во градина, но нејзиниот татко Рамазан цврсто одлучил дека тоа нема да биде така и со училиштето.

СЕ ЗА ЌЕРКАТА: За да може да оди на училиште, тато и изгради пат!

Овој грижлив татко решил на своето дете да му обезбеди нормално одење на училиште. Семејството Коркут кое живее во потполно...

Валерија Петрова / 15 октомври, 2019 12:46

Станија Добројевиќ, поранешната учесничка во „Задруга“, позната е по својот луксузен живот, како во Србија, така и во Америка.

(18+) КАКО ОД МАЈКА РОДЕНА: Станија плива гола – мажите ПОЛУДЕА!

Српската старлета Станија Добројевиќ гола пливаше во базен во Турција, погледнете како изгледа старлетата како од мајка...

Валерија Петрова / 14 октомври, 2019 20:27

Одлуката на Трамп ги разбесни Курдите и таквиот потег на Вашингтон за нив значи практично сигурно губење на автономијата која ја стекнаа за време на граѓанската војна во Сирија.

Трамп под притисок или тактика? Турција ја напаѓа Сирија!

Би-би-си пренесува дека Американските сили почнаа со повлекување од североисточна Сирија, со што се отвори патот за воената...

Македонка Димкин / 8 октомври, 2019 23:04

Сик, кој е на слобода откако поднел жалба на пресудата, изјавил дека студијата јасно посочува дека водните ресурси се токсични.

СКАНДАЛОЗНО: Турски научник осуден поради откритие на загадување што предизвикува рак!

Турскиот научник Булент Сик е осуден на 15 месеци затвор бидејќи ја открил врската меѓу токсичното загадување на западот...

Рејхан Бајрами / 29 септември, 2019 11:15

Бројот на турски туристи во периодот јануари-јули 2019 година е 65.403, додека бројот на ноќевања 96.325.

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул!

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) најавува нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул....

Сара Фемина / 19 септември, 2019 15:56

Ердоган ја игуби поддршката кај неговите најблиски соработници

Давутоглу и тројца пратеници се одметнаа од владејачката АКП, Ердоган во слободен пад ?

Турскиот претседател е под притисок од сопствените редови – стари политички сопатници, како поранешниот премиер Давутоглу,...

Узунов Бобан / 18 септември, 2019 8:50