Новинската агенција Анадолија објави дека пожарот избувнал кога експлодирало шише со кислород во одделот за интензивна нега во приватната универзитетска болница „Санко“ во Газиантеп.

ТРАГЕДИЈА: ПОЖАР ВО КОВИД БОЛНИЦА ВО ТУРЦИЈА- Најмалку 8 пациенти починале на интензивна нега!

Осум лица загинаа денеска во пожар што избувна на одделот за интензивна нега за лекување на пациенти со корона, во приватна...

Перо Милчин / 19 декември, 2020 20:25

Франција е најмногу за воведување санкции кон Турција на самитот на ЕУ на 10 и 11 декември.

ЕРДОГАН ПОРАЧА: Турција нема да ги прифати заканите во спорот со Грција и Кипар

Турција нема да потклекне на заканите во спорот со Грција и Кипар поради поморските права во источниот дел на Медитеранот,...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 21:35

Турските медиуми јавуваат дека земјотресот бил почувствуван во провинциите околу Анталија, но и во Израел.

Земјотрес од 5,5 степени ја погоди АНТАЛИЈА: Се почуствува и во соседните земји, погледнете ги првите снимки (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Анталија денес и беше регистриран на длабочина од 93,3...

Рејхан Бајрами / 5 декември, 2020 18:38

Односите меѓу Турција и Франција се влошија во последните месеци, најпрво поради несогласувањата околу политиката кон Сирија, а потоа и објавувањето на карикатури на пророкот Мухамед, а потоа и на низата изјави што следуваа, пренесе Ројтерс.

ЕРДОГАН УДРИ ЖЕСТОКО: Се надевам дека Франција наскоро ќе се ослободи од Макрон- Тој е нејзиниот товар!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера пред новинарите во Истанбул изјави дека се надева дека Франција наскоро ќе...

Рејхан Бајрами / 14:43

„Се соочуваме со многу сериозна ситуација. Бројот на починати е на загрижувачко ниво, особено во Истанбул“, рече Ердоган по состанокот на владата.

Ердоган најави делумно затворање на Турција поради Ковид-19!

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти по вечерашниот состанок дека Турција, поради зголемениот број случај...

Рејхан Бајрами / 18 ноември, 2020 8:14

Повеќе од 800 лица се повредени, а се стравува дека многумина останале под урнатините.

Најмалку 26 загинати во земјотресот во Турција,трае потрагата по преживеани(ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала вчера ги погоди Турција и Грција. Според Си-Ен-Ен, најмалку 26 лица...

Рејхан Бајрами / 31 октомври, 2020 9:30

Тој исто така оцени дека само либискиот народ може да најде политичко решение за граѓанската војна во нивната земја, без присуство на странци на нивна територија, потенцирајќи дека Грција е подготвена да придонесе за мирната иднина на Либија.

МИЦОТАКИС: Турција има империјалистички фантазии, само либискиот народ може да најде решение за граѓанската војна, а не странците

По самитот Кипар-Египет-Грција во Никозија, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ја обвини Турција за кршење на меѓународното...

Мирко Бачиќ / 22 октомври, 2020 8:14

Снимките ги направиле очевидци. Турските власти не се огласија официјално по тој повод.

ТУРЦИЈА ГО ПРЕНЕСЕ S-400 ВО ЦРНО МОРЕ: Конвој снимен како се движи кон градот Самсун

Турција го префрли S-400 во градот Самсун, во провинцијата Синоп, на Црното Море. Исто така објавени се снимки од конвојот со...

Мирко Бачиќ / 7 октомври, 2020 15:12