Тој посочува дека Европската Унија направи и голема грешка со тоа што не даде зелено светло за започнување на преговори,  со земјите од Западен Балкан, потенцирајќи дека особено е погрешно што Македонија не доби датум за преговори.

Туск: „Не“ за Скопје беше голема грешка во историјата на ЕУ

Во првото интервју за „Гардијан“ по напуштањето на функцијата претседател на Европскиот совет, за „Гардијан“, Доналд Туск...

Катерина Крстиќ / 6 декември, 2019 9:26

За Туск гласаа 491 пратеник, а против 37, на Конгресот на алијансата на европските демохристијански партии.

Доналд Туск избран за нов претседател на ЕПП

Претседателот во заминување на Европскиот совет Доналд Туск е новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП). Така...

Катерина Крстиќ / 21 ноември, 2019 9:40

Туск смета дека е многу тешко да се најде решение кое ќе биде прифатливо за сите членки на Унијата.

Туск: Тешко дека ќе има решение за Македонија

Доналд Туск, претседател на Европскиот совет во изјава за Телма, вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед...

Катерина Крстиќ / 17 октомври, 2019 23:50

Една личност посебно може да ја одигра таа улога, тоа е Доналд Туск, вели Пуџдемон

Пуџдемон сака Туск да посредува во Каталонија

Поранешниот претседател на Каталонија во егзил во Белгија, Карлес Пуџдемон во неговата нова книга промовирана денеска во...

Данаил Михајловски / 25 септември, 2018 20:02

Клучни биле договорите со Грција и Бугарија, друго ништо не е постигнато

Заев-Туск: Патот кон ЕУ отворен – реформите приоритет

Ова е добра недела за вашата земја и за Западен Балкан, министрите за надворешни работи на ЕУ го отворија патот за отпочнување...

admin@magazin / 28 јуни, 2018 20:45

Дали премиерот ќе успее да го направи невозможното и Македонија веднаш да ги започне преговорите, останува да видиме

Средба Заев-Туск денеска во Брисел

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска попладне во Брисел ќе оствари средба со претседателот на Европскиот...

admin@magazin / 9:30