Рускиот претседател Владимир Путин бил информиран за украинскиот напад врз Белгород, соопшти Кремљ.

Руска реакција за нападот на Белгород: Ова злосторство нема да остане неказнето

Руското Министерство за одбрана навести одмазда за украинското гранатирање на Белгород. „Киевскиот режим, кој го изврши...

Македонка Димкин / 31 декември, 2023 9:56

Европската Зунина збир на моќници од Запад?

Како Шолц го извади Орбан на кафе за да помине одлуката за Украина?

По три часа застој во разговорите на лидерите на Европската Унија за почеток на преговори за членство на Украина во Унијата,...

Македонка Димкин / 15 декември, 2023 23:36

Каналот „Вишеград24“ прашува кој сега е неонацистот

Зеленски за дa оправда дека не бил неонацист, се сретна со Рабини

Се шпекулира дека на Нетанјаху му одговара да се сретне со Зеленски на маргините во ОН, а не на средба од повисок тип, за да...

Македонка Димкин / 15 септември, 2023 20:48

Се наведува и дека Зеленски во интервју на националната телевизија рекол дека доколку Украинците стигнат до административната граница со Крим можно е да се изврши притисок врз Русите сами да си отидат.

„ЌЕ СЕ ОБИДАТ СО ТРИ ДИВИЗИИ ПО 50.000 ВОЈНИЦИ“ Руски војник му раскажал на пријателот што слушнал во врска со Крим

Слушнав дека повторно овие мајкоебачи подготвуваат нешто. Па, да го ебам, три дивизии, 100 илјади луѓе сe тоа. Тие доаѓаат од...

Македонка Димкин / 13 септември, 2023 12:21

Ова е повеќе од очигледно дека е нарачка од самите Украинци за да се прикажат како жртви

“НАТО ” РАКЕТИ РАЗНЕСОА ПРЕПОЛН ПАЗАР НА ИСТОКОТ НА УКРАИНА! Најмалку 17 мртви и 32 ранети цивили

Во моментот кога во Украина доаѓа Блинкен, некој решил да гаѓа со Ракета ! Веднаш се јавува глумецот Зеленски: Обичен пазар....

Македонка Димкин / 7 септември, 2023 8:25

Бригадниот генерал Александар Тарнавски проценува дека Русија посветила 60% од своето време и ресурси за изградба на првата линија на одбрана и само 20% на втората и третата линија бидејќи Москва не очекувала украинските сили да ја поминат првата линија.

Откога руските Медиуми се цензурирани, Украинците до Москва стигнале

Бригадниот генерал Александар Тарнавски проценува дека Русија посветила 60% од своето време и ресурси за изградба на првата...

Македонка Димкин / 3 септември, 2023 11:49

Тоа што го зборувате е смешно, зад нас е целиот слободен свет, Захарова му одговори на италијански новинар

Тоа што го зборувате е смешно, зад нас е целиот слободен свет, Захарова му одговори на италијански новинар

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, денеска бурно реагираше на прашање на италијанската...

Македонка Димкин / 2 септември, 2023 15:28

Ослободени Азовците кои Русија ги зароби. За Здленски тие биле херои

Зеленски од Турција се врати со командантите кои во смрт одведоа преку 4000 војници

Украинскиот претседател Зеленски се врати од Турција со петмина украински воени команданти кои беа заробени од Русија пред...

Македонка Димкин / 9 јули, 2023 8:06