Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:03

Се верува дека голем број патници се заробени во остатоците, а нуркачите не успеаа да дојдат до нив, поради високото ниво на водата и силните струи.

Пронајдено тело во Дунав, пет дена по судирот на бродовите – водата го однела 100 км!

Јужнокорејски и унгарски нуркачи се подготвуваа вчера да ги извлечат телата од остатоците на туристичкиот брод Сирена, кој...

Сара Фемина / 4 јуни, 2019 7:25

Меѓу многубројните навивачи на Хрватска за време на мечот помеѓу Унгарија и Хрватска беше и претседателката Колинда

Колинда плачеше и жестоко навиваше за фудбалерите на Хрватска

Вчеравечер светскиот вице-шампион беше поразен за прв пат, од Унгарија која ја нема победено Хрватска од 1940 година. Претседателката...

Катерина Крстиќ / 25 март, 2019 11:08

Министерството за одбрана на Унгарија нарача нови 44 тенкови " Леопард 2А7 " и "24 хаубици " со што на тој начин,ги модернизираше вооружените сили.

Унгарија купи нови воени тенкови во вредност од 565 милиони долари

Унгарија почна голема модернизација на вооружените сили во рамките на која ќе купи 44 нови тенкови и 24 хаубици од германската...

Сара Фемина / 21 декември, 2018 7:12

Унгарскиот премиер Орбан, како информираат неофицијални извори од неговиот кабинет нема да дозволи Украина во моментов да влезе во НАТО, исто како и Северна Македонија

Унгарија ќе ја блокира Украина во НАТО, ама и Македонија како Северна

Се погласни се негодувањата од страна на САД дека Унгарија ќе стави вето врз евентуалниот обид на Украина да стане земја...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 6:51

Од МВР и Обвинителство чекаат потврда за патувањето на Трајковски, СЈО пак веќе најави дека ќе поднесе барање за времена мерка притвор за случајот "Насилство во Центар"

Трајковски зел боледување да го посети Груевски во Унгарија, СЈО го чека?

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран во Будимпешта заедно со азилантот Никола Груевски, зел...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 10:30

По нејасната фотографија, излезе и видео снимка на која јасно се гледаат поранешниот премиер Груевски и советникот Трајковски како ручаат во ресторант во Будимпешта

Груевски снимен во Будимпешта, избегна да даде изјава за медиумите (видео)

Никола Груевски вчера во луксузен ресторан во Будимпешта и се вози во возило макра Фолксфаген шарон со унгарски регистерски...

Мартин Попоски / 7:24

Сијарто ги оцени како позитивни напредокот на Србија и Црна Гора, при што повика Европската Унија наредното лето да отвори преговори за членство за Македонија и Албанија

Унгарија повика ЕУ да започне преговори за членство со Македонија

Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто изјави дека забрзувањето на европските интеграции на...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2018 5:36