Во тоа име, министерот Спасовски при преземањето на донацијата уште еднаш изрази благодарност до Владата на Унгарија и повика на масовна вакцинација.

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција при МВР, донација од Владата на Република Унгарија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот...

Перо Милчин / 12 мај, 2021 20:05

Како што наведе во објава на Фејсбук, Центарот ја заврши официјалната проценка на вакцината Спутник В, во која беше заклучено дека ги исполнува стандардите за квалитет и може да се користи на луѓето.

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА СПУТНИК V: Унгарија ја одобри руска вакцина за вакцинација против корона

Денес унгарскиот национален центар за јавно здравје одобри употреба на руска вакцина против коронарниот вирус Спутник V...

Перо Милчин / 7 февруари, 2021 20:35

Кризата нема да заврши пред крајот на 2021 година“, рече Орбан, пренесува агенцијата МТИ.

ОРБАН: Унгарскиот здравствен систем е подготвен да се бори против коронавирусот во текот на 2021 година

Со сегашната здравствена состојба, унгарскиот здравствен систем е подготвен да се бори против вирусот корона во текот на...

Перо Милчин / 21 декември, 2020 22:19

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во видеото, кое го објави на Фејсбук, рече дека ваквиот владин указ е донесен со цел да се заштитат старите лица.

НОВИ МЕРКИ ВО УНГАРИЈА: Еве што ќе значат!

Унгарската влада денес ги ограничи посетите на продавниците за малопродажба во обид да ги изолира постарите клиенти и да...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2020 23:35

Тоа беше еден од најсилните хакерски напади досега во Унгарија, 10 пати помоќен од вообичаените напади DDoS, посочува Телеком, пренесува Ројтерс.

УНГАРЦИТЕ НА УДАР ОД ХАКЕРИ: Нападот врз финансиските институции дојде од Русија, Кина и Виетнам!

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура беа погодени од силен кибер напад во четвртокот...

Рејхан Бајрами / 26 септември, 2020 14:11

Со добиен политички азил, Груевски во суштина е слободен човек, а неговиот статус во Унгарија го спречува Интерпол да издаде налог за апсење, кој Македонија го бара од 2019 година.

Груевски го штитат правилата на Интерпол од екстрадиција- тој си купува куќа во Будимпешта?

Одредбите создадени да ги заштитат политичките бегалци од прогон од репресивни режими, иронично, го штитат поранешниот премиер...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2020 11:00

Унгарскиот парламент донесе амандман на член 33 од законот, кој го дефинира сексот како „биолошки секс при раѓање и геном“.

УНГАРИЈА ЗАБРАНИ ПРОМЕНА НА ПОЛОТ: Кој како се родил- така ќе биде!

Унгарија денес забрани преименување на половите и законско признавање на родовиот идентитет на трансродовите лица, и покрај...

Рејхан Бајрами / 19 мај, 2020 19:31

Двајца ирански студенти претходно биле идентификувани од страна на Орбан како лица дека го донеле вирусот корона во Унгарија.

ОРБАН ГИ ПРОТЕРУВА ИРАНСКИТЕ СТУДЕНТИ: Ги обвини дека го ширеле и донеле вирусот во Унгарија!

Унгарија ќе протера 14 ирански државјани обвинети за кршење на правилата за спроведување на коронаторот, пренесува АФП. Одлуката...

Мартин Попоски / 16 април, 2020 13:34