Трговија на мало ќе треба да платат вкупно 106 милиони долари нов данок, а банките ќе имаат 162 милиони.

Унгарија дополнително ќе зема порез од банки и трговските ланци!

Унгарската влада соопшти дека воведува нов данок на мултинационални трговски ланци и банките за зголемување на приходите...

Рејхан Бајрами / 5 април, 2020 12:49

Унгарската полиција привремено го затвори граничниот премин Келебија со Србија за да го пресече патот на стотина мигранти кои се обиделе да ја преминат границата.

Поради опасноста од навал на мигранти, затворен граничниот премин со Србија!

Унгарската полиција привремено го затвори граничниот премин Келебија со Србија за да го пресече патот на стотина мигранти...

Македонка Димкин / 7 февруари, 2020 11:44

Имено, на еден блог почнале да се објавуваат текстови за градоначалникот на унгарскиот град Ѓер и поранешен претседател на Унгарскиот олимписки одбор. Унгарскиот новинар, Боркаи го обвинува за злоупотреба на моќта, корупција, користење на дрога и улуги од проституки.

ГОЛЕМ СЕКС СКАНДАЛ:Политичар снимен среде оргии со проститутки на јахта

Славниот ургански политичар Жсолт Боркаи среде секс скандал. Во јавноста се појавија неколку експлицитни видеа на кои политичарот...

Весна Петровска / 9 октомври, 2019 21:01

Според Судот во Будимпешта, не биле исполнети услови за негова екстрадиција во Северна Македонија.

По втор пат Унгарија одби екстрадиција на Груевски

По втор пат Унгарија одби екстрадиција на поранешниот премиер на земјава Никола Груевски Никола Груевски нема да биде...

Катерина Крстиќ / 7 октомври, 2019 15:34

Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:03

Се верува дека голем број патници се заробени во остатоците, а нуркачите не успеаа да дојдат до нив, поради високото ниво на водата и силните струи.

Пронајдено тело во Дунав, пет дена по судирот на бродовите – водата го однела 100 км!

Јужнокорејски и унгарски нуркачи се подготвуваа вчера да ги извлечат телата од остатоците на туристичкиот брод Сирена, кој...

Сара Фемина / 4 јуни, 2019 7:25

Меѓу многубројните навивачи на Хрватска за време на мечот помеѓу Унгарија и Хрватска беше и претседателката Колинда

Колинда плачеше и жестоко навиваше за фудбалерите на Хрватска

Вчеравечер светскиот вице-шампион беше поразен за прв пат, од Унгарија која ја нема победено Хрватска од 1940 година. Претседателката...

Катерина Крстиќ / 25 март, 2019 11:08

Министерството за одбрана на Унгарија нарача нови 44 тенкови " Леопард 2А7 " и "24 хаубици " со што на тој начин,ги модернизираше вооружените сили.

Унгарија купи нови воени тенкови во вредност од 565 милиони долари

Унгарија почна голема модернизација на вооружените сили во рамките на која ќе купи 44 нови тенкови и 24 хаубици од германската...

Сара Фемина / 21 декември, 2018 7:12