Унгарскиот премиер Орбан, како информираат неофицијални извори од неговиот кабинет нема да дозволи Украина во моментов да влезе во НАТО, исто како и Северна Македонија

Унгарија ќе ја блокира Украина во НАТО, ама и Македонија како Северна

Се погласни се негодувањата од страна на САД дека Унгарија ќе стави вето врз евентуалниот обид на Украина да стане земја...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 6:51

Од МВР и Обвинителство чекаат потврда за патувањето на Трајковски, СЈО пак веќе најави дека ќе поднесе барање за времена мерка притвор за случајот "Насилство во Центар"

Трајковски зел боледување да го посети Груевски во Унгарија, СЈО го чека?

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран во Будимпешта заедно со азилантот Никола Груевски, зел...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 10:30

По нејасната фотографија, излезе и видео снимка на која јасно се гледаат поранешниот премиер Груевски и советникот Трајковски како ручаат во ресторант во Будимпешта

Груевски снимен во Будимпешта, избегна да даде изјава за медиумите (видео)

Никола Груевски вчера во луксузен ресторан во Будимпешта и се вози во возило макра Фолксфаген шарон со унгарски регистерски...

Мартин Попоски / 7:24

Сијарто ги оцени како позитивни напредокот на Србија и Црна Гора, при што повика Европската Унија наредното лето да отвори преговори за членство за Македонија и Албанија

Унгарија повика ЕУ да започне преговори за членство со Македонија

Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто изјави дека забрзувањето на европските интеграции на...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2018 5:36

Големата најава дека амандманот на Европскиот парламент ќе ја принудат Унгарија да го екстрадира Груевски паднаа во вода, Европската Комисија потврди дека тоа е суверено право

Хан да се интересира за проширување, а не за Груевски

Паднаа во вода “гласните” европратеници и нивните амандмани за пребегот на Груевски и барањето Унгарија да изврши...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 7:21

По гласањето на фамозните резолуции од Европскиот парламент за екстрадиција на Никола Груевски назад во Македонија, се огласи и официјална Будимпешта, со кратка констатација

Унгарија до ЕУ: Ma какви резолуции, Груевски останува во Будимпешта

Унгарија возврати на театарот кој вчера го приреди Европскиот парламент кој усвои своевидни резолуции за екстрадиција на...

Мирко Бачиќ / 30 ноември, 2018 11:37

Се огласи и премиерот Орбан кој истакна дека во Унгарија владее правото а не политичката волја како што некој сака да прикаже и дека врз Груевски прогонот го финансира Сорос

Груевски е пријател на Унгарија, неговиот прогон го организира Сорос

По подолг молк во врска со доделениот политички азил за политички прогон за поранешниот премиер Никола Груевски, се огласи...

Мартин Попоски / 23 ноември, 2018 11:29

Откако Европската Комисија се изјасни околу случајот "Груевски" за кој се смета за ненадлежна и дека не смее да се политизира, Јоханес Хан на своја рака проба да реагира

Унгарија во “елемент”, време е Хан да си ги чита извештаите за Македонија

По приватната реакција преку злоупотреба на службениот твитер профил, еврокомесарот Јоханес Хан, со кој ја обвини Унгарија...

Мирко Бачиќ / 22 ноември, 2018 6:20