„Јас немам намера да се спуштам на нивото на јавната дебата, бидејќи не станува збор за општите и посебните услови кои јас треба да ги исполнувам како вонреден професор.

НУХИУ: „Не чувствувам одговорност за скандалот и нема да се повлечам од функцијата„

Агим Нухиу, тврди дека нема ништо спорно што добил унапредување како вонреден професор на Тетовскиот универзитет додека...

Перо Милчин / 11 јуни, 2019 18:44

Вонредниот надзор ќе го врши раководителот на секторот за иснпекцитеки надзор, Афри Саљију, кој, според Илиевски, има конфликт на интереси.

Владата сака да го заташка скандалот на двајца министри во образованието!

Според тврдењата на просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, кој утврди дека тројца актуелни функционери незаконски напредувале...

Перо Милчин / 8 јуни, 2019 19:04

Ова го покажаа резултатите од проектот „Родова дискриминација во средното и високото образование

Шокантно: Професори во Тетово барале сексуални услуги од студентите

Шокантна бројка во Тетово,покажа истражувањето спроведено во рамки на проектот „Родова дискриминација во средното и високото...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2019 19:50

На еден тие штандови, на премиерот Заев му беше измерен притисокот и како што напиша на социјалните мрежи, притисокот му е нормален.

После вчерашниот дуел со Мицкоски на Заев притисокот му остана нормален !

На социјалните мрежи премиерот Зоран Заев денеска се пофали дека притисокот му е 120 со 80, после вчерашниот дуел со лидерот...

Сара Фемина / 27 март, 2019 18:57

Во Владиниот документ Албанската влада се наведува дека се одржала вонредна седница и одлучила да ги исполни сите барања на студентите.

Албанската влада ги прифати и одобри сите барања на студентите

Албанската Влада соопшти дека ги исполнила барањата на студентите во државните универзитети, кои овој месец ја бојкотираа...

Сара Фемина / 27 декември, 2018 10:43

Најпрестижниот и најелитниот Универзитет во САД, Харвард, од пред 5 дена преку програмата Пјер Келер за стипендии за докторанти, започна да го користи името Северна Македонија

Универзитетите во САД и официјално не прогласија за Северна

Државниот секретар за образование на САД, Елизабет Ди Девос, немо го одобри преименувањето на Република Македонија во Северна...

Мирко Бачиќ / 29 октомври, 2018 9:04

Посетата на македонскиот претседател на САД е по повод учеството на 73. Генерално Собрание на Обединетите нации во Њујорк, каде е предвидено да се обрати на 27 септември

Иванов одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во Детроит

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на престижниот...

Данаил Михајловски / 22 септември, 2018 11:59

Од Универзитетот нагласуваат дека студентите знаеле дека студиските програми биле во фаза на реакредитација, постапка која е техничка а ресорното министерство ја влечело цела година

Охрид: Се запишале на факултет кој не постои

Универзитетот за информатички технологии „Свети Апостол Павле” во Охрид без акредитации запишувал студенти. Универзитетот...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 9:40