Ураганот „Лоренцо“ кој е од втора категорија се очекува да ги погоди португалските острови во вечерва или во текот на утрешниот ден.

МОЌЕН УРАГАН ЌЕ ЈА ПОГОДИ ЕВРОПА: Бранови од 22 метри и ветер од 200 километри на час

Бранови високи до 22 метри и ураган од над 200 километри на час се прогнозираат дека ќе ги погоди деловите од Азорските острови. Ураганот...

Валерија Петрова / 1 октомври, 2019 19:31

Од таму наведоа дека станува збор за најсилниот ураган на планетата со ветер кој дувал со брзина од 280 километри на час, пренесе Индепендент.

БАХАМИТЕ ГИ ПОГОДИ НАЈСИЛНИОТ УРАГАН НА ПЛАНЕТАТА!

Ураганот „Доријан“, денеска, го погоди северниот дел на Бахамите, соопшти американскиот национален центар за урагани. Од...

Рејхан Бајрами / 1 септември, 2019 19:00

Трамп ја откажа посетата на Полска за време на викендот за од Вашингтон да ја следи ситуацијата со ураганот.

УРАГАНОТ ДОРИАН ПУСТОШИ: Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Флорида!

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида пред доаѓањето на...

Рејхан Бајрами / 31 август, 2019 11:39

Жителите на Флорида денеска се подготвуваат за ураганот Доријан, кој доби на сила на Карибите пред да почне да се движи северозападно кон американската држава.

ВО ИСЧЕКУВАЊЕ: Флорида се подготвува за удар на ураганот ДОРИЈАН!

Како што соопшти Националниот центар за урагани викендов во Флорида се очекува Доријан да остане „исклучително опасен ураган”. Жителите...

Сара Фемина / 30 август, 2019 18:39

Во соопштението е наведено дека ударите од ветерот се се посилни и моментално дуваат со 100 километри на час. Во текот на ноќта се очекува дека ќе бидат уште посилни.

АМЕРИКА ПОД ВОДА: Трамп прогласи вонрендна состојба во Луизијана, УРАГАНОТ БЕРИ СЕ ПРИБЛИЖУВА!

Како што соопшти денеска Американскиот национален центар за урагани, тропската бура Бери се зајакнува додека се приближува...

Сара Фемина / 12 јули, 2019 21:04

Минувајќи преку Средоземното Море бурата ќе поприми карактеристики на ураган и утре ќе ги погоди грчкиот остров Крит и јужните делови на Грција, по што ќе се упати кон Турција

Силна хибридна бура се приближува кон источниот дел на Средоземното Море

Силна и ретка бура, налик на ураган и тајфун, претстојниов викенд ќе го погоди источниот дел на Средоземното Море, јави Си-Ен-Ен. Според...

Мартин Попоски / 28 септември, 2018 14:50

Ураганот Флоренс, кој зафати 5 федерални држави од САД од кои беа евакуирани над 3 милиони жители, по смртта на 15 лица, се заканува дека по себе носи огромни поплави

Монструозниот ураган “Флоренс” одзеде 15 животи

И покрај популистичките политички изјави на претседателот Доналд Трамп дека САД се подготвени за ураганот Флоренс, забележани...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 10:35

Иако првично се сметаше дека само 1.5 милион жители на САД ќе бидат евакуирани, бројката се искачи на 7 федерални држави, 10 милиони луѓе и 6 нуклеарни централи во опасност

Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс закана за 10 милиони луѓе

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2018 11:24