Ова е првпат Хрватска да го презема претседавањето со Советот.

Хрватска ќе претседава со ЕУ во клучните моменти за Балканот!

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен која е во дводневна посета на Загреб, оптимистички и преку комплименти...

Македонка Димкин / 11 јануари, 2020 12:03

Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:03

Министерка за одбрана на Германија Урсула фон дер Лејен побара од Русија да има дијалог од "позиција на сила" на што доби горчлив одговор

Министерот за одбрана на Русија до германската колешка: “Прашајте си ги дедовците дали ви е паметно!”

Рускиот министер за одбрана ја потсети  германската колешка дека пристапот кон Москва од “позиција на единство и сила”...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 6:39