Притворот од осум дена на браќата Усеини истекува утре. Тие шест дена беа недостапни за полицијата, за на 26 август самите да се пријават.

Браќата Усеини остануваат во притвор, битолска Апелација не го прифати решението на Охридскиот суд

Битолската апелација го поништила решението на охридскиот суд за прифаќање на гаранцијата од 30.000 евра на Нефи Усеини и неговиот...

Владо Марин / 2 септември, 2020 9:04

Од Охридскиот суд потенцираат дека станува збор за тековен случај и дека законските рокови ќе бидат испочитувани.

БРАЌАТА УСЕИНИ НУДАТ 10 ИЛЈАДИ ЕВРА КАКО ГАРАНЦИЈА ЗА ДА ИМ СЕ УКИНЕ МЕРКАТА ПРИТВОР

Охридскиот советник и бизнисмен, Нефи Усеини и неговиот брат понудиле по 10 илјади евра во кеш како гаранција за да излезат...

Владо Марин / 28 август, 2020 6:55

„Ме нападна Нефи Усеини, квази криминалецот кој го опостуши цел град. Инцидентот настана поради Зоре Темелковски. Јас правам куќа за четири деца, под Зоре Темелковски во Рача. Јас ја направив куќата и тој повеќе пати ме пријавуваше дека нелегално ја правам куќата, дека копам. Јас го опоменав.

Нефи Усеини претепал сограѓанин со кундак од пиштол во Охрид

Нефи Усеини, советникот во Општина Охрид, познат во јавноста по своите дивоградби и испади, со пиштол го нападнал извесниот...

Владо Марин / 18 август, 2020 17:15

Базата Усени ја направи во јуни минатата година, а за неа, нема ниту еколошка дозвола, како што налага Законот за животна средина, па така, објектот е еден од оние кои го загрозува статусот УНЕСКО на Охрид.

(ВИДЕО) Денеска се руши бетонската база од советникот Нефи Усеини

Денеска се руши бетонската база која без никаква документација и спротивно на законот, советникот на Општина Охрид, Нефи...

Владо Марин / 10 јули, 2020 20:45

Усеини и Илјази не се познавале и прв пат се сретнале утрово. Причината за нападот е поради див приклучок на водоводната мрежа каде е поврзана зградата, чиј претседател на куќниот совет е Илјази.

СВЕДОШТВО НА ИЛЈАЗИ: Ме влечеше по земја и ми се закануваше дека ќе ме убие

Советникот Нефи Усеини физички се пресмета со професор од Универзитетот на југоисточна Европа. Илјаз Илјази. Физичката пресметка...

Весна Петровска / 31 јули, 2019 9:52

Иљази го пријавил случајот, а од МВР потврдија за Република дека Усеини е повикан на распит и против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Усеини крадел вода, па тепал и се заканувал со убиство – професорот Илјази се плаши за неговата безбедност

Советникот во Општина Охрид од ДУИ Нефи Усеини го натепал професорот Иљаз Иљази од Штуловиот универзитет- причината била...

Весна Петровска / 29 јули, 2019 22:43

Усеини во разговор за тв24 потврдил дека учествува на тендерот со неговата фирма Нефи ИК. Денеска во општината Охрид беа отворени понудите на тендерот, а во конкуренција за избор е уште една фирма.

Фирмата на Усеини пријавена на тендерот за фирма што ќе руши дивоградби во Охрид

Меѓу двете компании кои доставија понуди на тендерот за избор на фирма која ќе ги руши дивоградбите во Охрид е и фирмата на...

Весна Петровска / 15 јули, 2019 22:15

Мерко денес не одговори зошто како градоначалник сечел лента на објект дивоградба.

Дивоградачот Усеини им се закани на новинарите: “Оставете ме на мира, за да не бидам безобразен”

Советникот од Општина Охрид, Нефи Усеини синоќа со свечена церемонија ја отвори пицеријата, која е дивоградба лоцирана кај...

Рејхан Бајрами / 13 јули, 2019 0:07