Во 2021 година имаше предизвици како и во светот така и кај нас, кои се надеваме дека успешно ги пребродувавте. Не беше лесно, но животот е тука да не научи дека после секој пораз следи нова борба. Борба за подобро утре за нас и нашите семејства!

МАГАЗИН: Среќна нова 2021 година – животот е инспирација, за желбите да станат стварност треба да се бориме!

Среќна нова 2021 година, многу љубов, среќа и здравје во секој дом! Драги читатели! Новата година е пред прагот на нашите домови!...

Сара Фемина / 31 декември, 2020 11:03

По предлог на градоначалникот Шилегов, за постигнатиот успех на боксерот Ардијан Аземи, Град Скопје ќе му додели награда во износ од 100.000 денари.

100.000 ДЕНАРИ НАГРАДА ОД ГРАД СКОПЈЕ ЗА МЛАДИОТ БОКСЕР АРДИЈАН АЗЕМИ

Младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за младинци, кое пред две недели се одржа...

Сара Фемина / 3 декември, 2020 14:26

Ова е исклучително значајно признание со кое се потврдуваат заложбите на здравствениот систем за справување со коронавирусот. Горд сум на сите вработени во Институтот за пожртвуваната работа и давање максимум од себе за грижа кон граѓаните и борба со пандемијата, потенцираше Филипче!

Лабораторијата за вирусологија меѓународно оценета со максимален успех на надворешниот тест на компетентност за детекција на ковид-19

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје е меѓународно оценета со максимален успех на надворешниот...

Стојче Бушин / 16 септември, 2020 10:03

За само една година, Магазин успеа да се пробие како еден од водечките портали во државата благодарение на верната публика и општественоста одговорност на менаџментот.

ПРВ РОДЕНДЕН НА МАГАЗИН: Секогаш во служба на вистината и граѓаните !

Порталот Магазин денеска прославува една година од своето постоење. Kритички настроен кон власта, несервилен кон опозицијата,...

Узунов Бобан / 6 јуни, 2019 17:37

Целиот тој успех, се разбира, не беше доволен за најзадртите македонски националисти кои го прославија фактот што таа вечер Тамара не победи.

ОРДАНОСКИ: Националистичката фрустрација е нагласена кај Македонците кои се иселиле од татковината!

Настапот на Тамара на последното издание на Евровизија во Израел го остави популарниот музички свет воодушевен: речиси се...

Сара Фемина / 20 мај, 2019 13:40

Со стапка на раст од 5,6 отсто во првото тримесечје од 2019 година, Меѓународниот аеродром Скопје, исто така во првиот квартал од 2019 бележи повисок просек од оној низ Европа.

Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид рангиран во најдобрите трите аеродроми во Европа!

Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид е рангиран во најдобрите трите аеродроми во Европа што постигнале највисок раст...

Сара Фемина / 14 мај, 2019 16:15

За превоз на органот беше дизајниран посебен дрон, кој е во состојба да го одржува органот за трансплантација, а исто така и да го надгледува.

СВЕТСКО ЧУДО: За прв пат во историјата ДРОН достави бубрег за транспантација- Со падобран одлета 5 километри!

За прв пат во историјата, на хирурзите во американска болница им беше доставен бубрег за трансплантација со дрон. Многу хирурзи...

Сара Фемина / 4 мај, 2019 1:30

Илина по потекло е од Скопје, но со семејството живее во Германија

Малата Илина ниже успеси во Германија- таа е гордост за Македонија

12- годишната Илина Соколовска е гордо македонското девојче кое во Германија го освои третото место во натпревар по ритмичка...

Катерина Крстиќ / 19 март, 2019 22:23