Промените на Уставот треба да ја зајакнат независноста и ефикасноста на судството, а меѓународната заедница и Брисел го гледаат како „клучен чекор“ во процесот на европска интеграција.

Во Србија започна референдумот за промена на Уставот

Во Србија во 07:00 часот беа отворени избирачките места за референдумот за промена на Уставот, чија цел се судските реформи...

Мартин Попоски / 16 јануари, 2022 12:02

Како што вели тој, и покрај таа „длабоката држава“ во Македонија, сакаме зближување со Бугарија. Гоце Делчев нè обединува, вели Георгиевски.

Георгиевски – Бугарија не сака промена на нашиот Устав и нов Договор

Од Бугарска страна никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор. Ова лично го слушнав од бугарските политичари. Софија...

Мирко Бачиќ / 23 октомври, 2020 12:05

Вонредната состојба е последица на состојбата со коронавирусот, како и зголемувањето на бројот на заболени. Според Уставот, оваа состојба може да трае најмногу 30 дена.

ОДЛУЧЕНО: Попладнево претседателот Пендаровски ќе прогласи ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЗЕМЈАВА

Претседателот на државата, Стево Пендаровски реши да прогласи вонредна состојба, дознава „А1он“. Според нивни информации...

Сара Фемина / 18 март, 2020 11:20

„На 14 март Уставниот суд на Руската Федерација доби барање од Претседателот во врска со измените во Уставот“, за кои граѓаните ќе се изјаснат на референдум, се вели во соопштението на судот.

ПУТИН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ ЗА УСТАВНИ ПРОМЕНИ: Документот доставен до Уставниот суд

Рускиот претседател Владимир Путин денес потпиша предлог-закон за изменување и дополнување на Уставот, кој ќе му овозможи...

Перо Милчин / 14 март, 2020 15:31

Во согласност со Устав ни го зедовте најсветото, ова на својот фејсбук профил го напиша Игор Дурловски.

Дурловски: Во согласност со Уставот ни го зедовте најсветото!

Македонскиот оперски пејач Игор Дурловски на својот фејсбук профил ги прокоментира моменталните случувања во државата.  Фејсбук...

Катерина Крстиќ / 29 декември, 2019 13:25

Има држави како Турција или руската федерација, Азербејџан каде што и воени лица можат да бидат на чело на министерството за одбрана.

СИЛЈАНОВСКА: Со органот за внатрешни работи може да раководи само цивилно лице

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова во изјава за ТВ Сител, вели дека нашиот Устав е напишан во духот...

Сара Фемина / 28 декември, 2019 23:17

Комисијата констатира дека законот за јазиците не може да се смета за „некомплексен или за „не-екстензивен“ со оглед на фактот дека регулира област која фактички се однесува на целото општество

ОФИЦИЈАЛНО: Венецијанска комисија бара да се преиспита Законот за јазиците

Откако денес, на пленарна сесија, Венецијанската комисија и официјално го усвои мислењето за Законот за јазиците јавноста...

Сара Фемина / 6 декември, 2019 21:47

Лилјана Поповска: Со гласањето за смена на Уставот и името ги предадовме нашите идеали!

Пратеничка од власта низ солзи: Не ни даваат датум, а ги предадовме нашите идеали!

Пратеничката Лилјана Поповска (ДОМ), низ солзи им се обратила на колегите од хрватскиот Сабор, на денешната средба во Собранието,...

Данаил Михајловски / 5 јуни, 2019 21:48