Во нивното соопштение е наведено дека во текот на изминатата недела поради неспособноста на власта да се справи со пандемијата починале вкупно 180 луѓе.

ВМРО-ДПМНЕ бара второто полугодие да продолжи онлајн

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја преиспита одлуката за второто полугодие да почне со физичко присуство на учениците...

Едмонд Бекири / 30 јануари, 2022 12:56

За матурантите кои на испитите на 5 и 11 јуни ќе бидат заболени од КОВИД-19, или ќе бидат во изолација, овозможени се дополнителни термини на 25 и 28 јуни, со приложување потврда до училишните комисии. Тие што нема да положат матура во јуни, дел или во целост, ќе имаат втора можност во августовската сесија – термините се 11 август за првиот и 13 август за вториот екстерен испит.

Царовска во посета на ДИЦ: Подготвени сме за успешно спроведување на државната матура

На 5 јуни започнува полагањето на државната матура за над 15 илјади матуранти. Учениците од завршната четврта година во средното...

Рејхан Бајрами / 3 јуни, 2021 7:15

Тој исто така потенцираше дека носењето на маска во училиште за кое многумина се сомневаа дека може да биде и ризично, не претставува никаков ризик за децата.

Филипче: Носењето маски во училиште не претставува никаков ризик за учениците!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во гостување во Дневникот на телевизија Сител изјави дека превентивните мерки...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 15:39

Најавениот бојкот на наставата е непочитување на протоколите и мерките, се наведува во соопштението.

МЗ: Епидемиолошката состојба е сериозна, учениците да ги следат препораките!

Денеска Министерството за здравство преку соопштение апелираше до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките...

Катерина Крстиќ / 11:18

Од министерството додаваат дека треба да се направи разграничување на поимите настава и учебна година, а дека тука стои дека учебната година трае до 31 август, за разлика од наставната која е пократка.

МОН: Учебната година ќе заврши како и секогаш, на 10 јуни

Децата и родителите од утринава беа збунети откако во службен весник излезе информација во која стои дека новата учебна...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2020 23:54

Учениците до трето одделение, освен оние чии родители не се согласиле, наставата ќе ја следат со физичко присуство.

Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година

Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година, објави Нетпрес. Одлуката е објавена во Службен весник...

Катерина Крстиќ / 16:25

За да може секое дете да има пристап до наставниот материјал, МОН е во преговори 15-минутни видеа со одреден час да се емитуваат на Националниот сервис на посебни канали кои се обезбедени.

МОН: Ќе обезбедиме настава и за децата коишто немаат уреди за онлајн учење

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и останатите...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 20:49