Таа посочи дека вложувањето во раниот детски развој, претставува врвен приоритет на Министерството за труд и социјална политика затоа што градењето на една млада личност која треба да влезе во системот на образование е многу значајно за нејзиниот понатамошен развој.

Шахпаска: Општина Новаци ја доби својата прва градинка со капацитет за 50 деца, грижата за најмладите е наш приоритет

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на отворање на новата детска градинка „Бамби“...

Рејхан Бајрами / 13 јануари, 2021 15:51

Царовска истакна дека МОН продолжува да работи на враќање на достоинството на наставниците, мотивирање и вреднување на нивниот труд.

Царовска: Буџетот за 2021 насочен за реформи во образованието и двојно повеќе капитални инвестиции

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес го презентираше граѓанскиот буџет за идната 2021 година, проектиран...

Рејхан Бајрами / 25 ноември, 2020 15:47

За донациите од многу компании што се случуваат на локално ниво, Царовска рече дека тие во минатите две недели се во комуникација со градоначалниците за да донираат маски и ИКТ опрема.

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава....

Стојче Бушин / 15 октомври, 2020 15:10

Таа исто така посочи дека моментално Владата будно ја следи состојбата со коронавирусот.

Царовска: Со отворањето на градинките и училиштата можно е да се зголеми бројот на заразени од корона!

Во денешното гостување во емисијата „Вин Вин“ на телевизија Телма, министерката за образование и наука Мила Царовска говореше...

Катерина Крстиќ / 17 септември, 2020 21:22

На 7 септември, Министерството броеше само 28 затворени училишта и 262 паралелки поради епидемијата.

Во Франција се затворени 81 училиште поради коронавирусот

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира...

Катерина Крстиќ / 16 септември, 2020 11:50

За време на наставата и одморите, со учениците задолжително е присутен класниот раководител/наставник и се грижи за почитување на физичка дистанца меѓу учениците.

Венко Филипче: Училиштата се отвораат, ова е протоколот за работа!

Комисијата за заразни болести изготви протоколи за одржување настава со физичко присуство во основните и средните учулишта,...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 20:27

Таа вчера оствари средба со нив, како и друга средба со родителите, по што на Фејсбук објави дека во оние училишта каде има услови, наставата од први октомври може да почне со физичко присуство.

Царовска со средношколците: Таму каде има услови, наставата може да почне со физичко присуство

Новата министерка за образование Мила Царовска објави дека одржала состанок со претставници на средношколците кои вчера...

Стојче Бушин / 6:36

Во текот на наредниот период, во ова основно училиште, со средства на Општина Охрид планирана е реконструкција на дограмата во подрачниот објект во населба Далјан, а ќе биде извршено и бојадисување на внатрешните ѕидови во централниот училишен објект.

Се реновираат училиштата во Општина Охрид

Во сите 5 училници и наставничката канцеларија во подрачниот училишен објект на ОУ „Свети Климент Охридски“ во населбата...

Стојче Бушин / 20 август, 2020 7:02