Шекеринска рече дека има најава за неколку стратегиски инвеститори кои сега, необременети со милионски суми – долгови на компанијата, додаде, ќе покажат голем интерес.

ШЕЌЕРИНСКА: “Владата сериозно постапи при решавањето на проблемот со „Еурокомпозит“

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска при денешната посета на прилепската наменска фабрика, рече дека...

Рејхан Бајрами / 8 август, 2019 18:28

Новата фабрика од Фолксваген би требало да има капацитет од 300.000 автомобили годишно.

ЗАЕВ И ВУЧИЌ ОСТАНАА ИСВИСЕНИ ОД МЕРКЕЛ: “FOLKSVAGEN” ПОБЕГНА ВО ТУРЦИЈА!

Германскиот производител на автомобили Folksvagen, одлучи да ја гради новата фабрика во Турција, пренесува порталот Automotive News...

Рејхан Бајрами / 12 јули, 2019 18:11

На лице место се наоѓаат 15 пожарникарски возила, потврди командантот на Противпожарната единица, а околу ротираат уште неколку возила кои се на готовс да помогнат.

Голем пожар поради топлотниот удар ја зафти Швајцарија, ГОРИ ФАБРИКА ЗА ПЛАСТИКА ВО БАЗЕЛ!

Вечерва околу 21:30 минути во предградието на Базел, Швајцарија поради големите температури се запали фабриката “Галванпласт”,...

Рејхан Бајрами / 30 јуни, 2019 23:16

Испораката на камиони во делови од центарот во Верт започна пред повеќе од половина век, во 1966 година.

Mercedes го испорача 750.000-от камион во „пакет“

Од фабриката на Mercedes во Верт беше испорачан 750.000-от камион во пакет. Станува збор за таканаречена CKD-монтажа, кога возила се...

Сара Фемина / 28 април, 2019 20:36

Во гаснењето учествуваат 38 пожарни екипи, пренесува Итар Тас. Министерството соопшти дека за сега не се пријавени жртви во пожарот.

НАЈНОВА ВЕСТ: Гори најголемата фабрика во РУСИЈА за произведување на балистички ракети !

Гори фабриката за ракетни и семирски опреми “Krasmaš” во рускиот град Краснојарска. Како што соопшти руското Министерство...

Сара Фемина / 26 април, 2019 21:00

Премиерот рече дека „Еуро никел” денес повторно е успешна приказна и го задржува приматот што го имаше долги години како најголем извозник на феро никел од Република Македонија.

Заев го спаси комбинатот „Фени„ од стечај – Министрите се китат со туѓи перја

Во „Еуро никел” беше завршена најуспешната стечајна постапка во историјата на државата, рече премиерот Зоран Заев при посетата...

Рејхан Бајрами / 11 март, 2019 21:00

Противпожарните единици само го "контролираат" пожарот од безбедба оддалеченост, затоа што во фабриката има плински боци и контејнери со ацетон

Голем пожар во Австралија, училиштата затворени

Голем пожар во хемиска фабрика во Мелбурн предизвика затворање на неколку училишта, а властите го предупредија населението...

Мирко Бачиќ / 30 август, 2018 12:49

Компанијата ќе произведува екстериерни алуминумски лајсни и кровни носачи

Американската компанија Дура почнува со изградба на фабрика во Македонија

Американската компанија „Дура аутомотив системс“ денеска во Технолошко-индустриската развојна зона кај Скопје ќе почне...

admin@magazin / 16 јули, 2018 9:22