Билетите се достапни само преку bileti.mkc.mk по цена од 100 денари.

SKOPJE FRAMES 2021 – меѓународен фестивал на краток филм во МКЦ

SKOPJE FRAMES претставува меѓународен фестивал на краток филм што се организира за прв пат и кој ќе се одржи во МКЦ (кино Фросина). –...

admin@magazin / 2 февруари, 2021 13:48

Фестивалот, кој е во организација на Детскиот културен центар „Карпош“, е прв фестивал од ваков тип во нашата земја, кој преку едукативни и креативни работилници има цел да ја развие креативноста и љубопитноста кај децата!

ПРВ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА ДЕТСКАТА КРЕАТИВНОСТ – ТРАМБОЛИНИ

Во петок (21.08.2020 година) во 19 часот, на Школката во Градскиот парк, е закажано свеченото отворање на првиот Интернационален...

Владо Марин / 20 август, 2020 19:54

Фестивалот трае до 29 јули и е поддржан од Општина Струмица и Агенцијата за филм.

Во Струмица почнува Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“!

Од утре во Амфитеатарот во Струмица ќе започне, четиринаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест”. На...

Рејхан Бајрами / 25 јули, 2019 8:45

Вечер од 22:00, на Школка настапува сараевскиот бенд „Црвена јабука“.

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА НАЈМАЛИТЕ: Денес влезот во Зоолошка градина Скопје ќе биде бесплатен за сите!

Во рамки на фестивалот „Summerland“ денес преку ден е предвидена богата детска програма, а од 17:00 часот во ЗОО, Скопје влезот ќе...

Рејхан Бајрами / 13 јули, 2019 10:17

Симеон Атанасов изјави дека ова само е доказ колку странците ја почитуваа Есма Реџепова.

Фестивал во Швајцарија ќе го добие името на Есма Реџепова

Меѓународниот фестивал во Швајцарија, кој сега го носи името „Џипси – фестивал“, од сега па натаму ќе  го носи името на кралицата...

Катерина Крстиќ / 12 април, 2019 11:45

Најголемиот удар за нас дојде од Министерството за култура. Како организатори на фестивалот сме изненадени и револтирани од одлуката на Комисијата при Министерството за Култура.

Нема пари од владата за Македонскиот фестивал “Андерфест”. Организаторите револтирани

Организаторите на фестивалот „Андерфест“, кој оваа година треба да се одржи за првпат, велат дека се изнервирани од одлуката...

Рејхан Бајрами / 10 февруари, 2019 11:01

„Медена земја“ е филм за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија.

Македонскиот филм „Медена земја“денеска се закити со Светска награда

Во програмата Светски филм за документарци на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, Македонскиот...

admin@magazin / 3 февруари, 2019 12:52