„Во зависнот од индикаторите ако има потреба, дефинитивно да“, кажа Филипче.

Доколку има потреба полицискиот час ќе биде продолжен и по 20 април, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска за новинарите изјави дека доколку има потреба по 20 април повторно ќе се продолжат...

Перо Милчин / 14 април, 2021 12:59

Филипче најави измена на Законот за здравствена заштита, за што денеска се донесе одлука на ГГКШ, а предлогот на Законот веќе утре ќе се стави на седница на Влада.

ФИЛИПЧЕ: ВО СРЕДА ПРОДОЛЖУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА СПОРЕД ВОЗРАСНАТА ГРУПА ГРАЃАНИ ВО А1 АРЕНАТА БОРИС ТРАЈКОВСКИ

Вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура, опфатени во првата фаза, завршува денеска и утре, а имунизацијата...

Перо Милчин / 13 април, 2021 21:53

Ги чекаме списоците од останатите центри за згрижување на постари лица од другите градови Куманово, Прилеп и Берово, а согласно динамиката таму ќе продолжи вакцинацијата на таму сместените корисници.

ФИЛИПЧЕ: СЕ СПРОВЕДУВА ТЕРЕНСКА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СТАРЕЧКИТЕ ДОМОВИ

Процесот на имунизација на приоритетните групи за вакцинацијата ги вклучува и домовите за стари лица кадешто вакцинацијата...

Рејхан Бајрами / 7 април, 2021 16:00

Министерството за здравство ги повикува граѓаните секој индивидуално да даде свој придонес во борбата со корона вирусот и да им помогне на здравствените работници, во оваа исцрпувачка битка која трае повеќе од една година.

ОБЕЗБЕДУВАМЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ БОЛНИЧКИ КАПАЦИТЕТИ, ГРАЃАНИТЕ СО ПОЧИТУВАЊЕ МЕРКИ ЌЕ ИМ ПОМОГНАТ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО БИТКАТА СО КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека и покрај големиот притисок врз болниците во државата, кои се побрзо се исполнуваат...

Перо Милчин / 6 април, 2021 6:10

Срамно е оправдувањето на владата на Заев дека тој и Филипче патувале во Прилеп со хеликоптер за да имале време за дневните агенди и кабинетски обврски.

Додека Заев и Филипче летаат во облаци, болните граѓани се транспортираат со возила на клиниките во Скопје

Соопштение до јавност, реакција на ставот на Владата во врска со скандалот со летањето на Заев и Филипче со хелихоптерот Срамно...

Сара Фемина / 2 април, 2021 16:37

Министерот посочи дека во тек е подготовка и на спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, каде би се одвивала масовна вакцинација на граѓаните, овој голем пункт за имунизација треба да се заврши до крајот на неделата, а во текот на месец април се очекува да стигнат вакцини од повеќе места.

Филипче: Вакцините денеска и утре ќе бидат дистрибуирани по градовите

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во изјава за медиумите информираше дека во крајна фаза се сите административни...

Перо Милчин / 31 март, 2021 7:38

Во исто време болниците се отворени и за болни кои имаат итни здравствени проблеми!

Здравството деновиве се соочува со најголемиот предизвик од почетокот на кризата, вели Филипче

Здравствениот систем деновиве се соочува со најголемиот предизвик од почетокот на кризата, вели министерот Венко Филипче! Состојбата...

Перо Милчин / 27 март, 2021 12:37

Подготвени сме за прилагодување на капацитетите и отворање нови, согласно планот за менаџирање на болничките капацитети кој е одамна утврден за овие услови.

ФИЛИПЧЕ: ВО ЕКОТ СМЕ НА ТРЕТИОТ БРАН, ЗАСЕГА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ОСТАНУВА ОД 22 ДО 5 ЧАСОТ

Се наоѓаме во екот на третиот бран од почеток на пандемијата – бележиме раст од нешто повеќе од 5.000 активни случаи во последниот...

Сара Фемина / 21 март, 2021 9:14