Наша должност пред сѐ како луѓе, после како политичари, да не им ја правиме огромната загуба на семејствата на трагично загинатите, уште потешка и да обезбедиме функционирање на системот на здравствена заштита.

Заев без никаков срам не ги прифати оставките на Филипче и Хасани

Претседателот на Владата Зоран Заев во изјава за медиумите вчера го соопшти ставот за понудените оставки на министерот за...

Перо Милчин / 6 октомври, 2021 8:53

Заев кажа доколку се утврдат евентуални грешки од човечки фактор, тогаш надлежни се органите кои го истражуваат случајот.

ЗАЕВ НЕ ГИ ПРИФАТИ ОСТАВКИТЕ НА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ И НЕГОВИОТ ЗАМЕНИК ХАСАНИ ЗА ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВО

Премиерот Зоран Заев не ги прифати оставките на министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот Илир Хасани за...

Перо Милчин / 5 октомври, 2021 17:54

Заклучно со 2 октомври, во државата вкупно се вакцинирани 789.802, а ревакцинирани 734.023 граѓани. Трета доза вакцина досега примиле 329 лица. Над 47% од полнолетната популација во државата примила една доза вакцина, а 44% се ревакцинирани.

Трета доза вакцина против Ковид-19 за сите

Заклучно со 2 октомври, во државата вкупно се вакцинирани 789.802, а ревакцинирани 734.023 граѓани. Препораката од Комитетот за имунизација...

Рејхан Бајрами / 4 октомври, 2021 16:08

Тоа што Заев, Филипче и СДСМ си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во Тетово со коалицискиот партнер ДУИ, воопшто не ја интересира јавноста!

Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот...

Сара Фемина / 25 септември, 2021 13:53

Не би бил чесен ако кажам дека не сум задоволен од Филипче и заменикот Илир Хасани. Задоволен сум.

Заев: Јас сум задоволен од Филипче

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката,...

Рејхан Бајрами / 24 септември, 2021 6:00

14 лица загинаа во пожарот во модуларната болница во Тетово која изгоре за две минути!

Филипче бил предупредуван за лошиот квалитет на модуларните болници

Од ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат министерот за здравство Венко Филипче дека наводно бил предупредуван за лошиот квалитет на материјалот...

Рејхан Бајрами / 20 септември, 2021 9:50

Тој додаде дека пунктот за вакцинација на факултетот „Кирил и Методиј„ е отворен за младите помасовно да се вакцинираат бидејќи тие често се изложени на ризични контакти

Веројатно третата доза ќе биде потребна за сите граѓани, вели Филипче

Пред да донесеме било каква одлука во очекување сме на клиничките студии кои ги прави компанијата „Фајзер“, но според досегашните...

Сара Фемина / 18 септември, 2021 21:04

Според последните податоци на здравствените власти само 37% од граѓаните се вакцинирани!

На кафе само со две дози: Нема влез во кафулиња и ресторани без вакцини

Со една доза вакцина од наредниот месец нема да може да влезете во кафуле, кафеана, трговски центар или било каков настан....

Сара Фемина / 10:43