Апаратот е од еден од водечките светски производители и претставува најдобра платформа достапна на пазарот во оваа област.

Градската болница „8-ми Септември“ доби нов линеарен акцелератор за малигни заболувања!

Во Градската општа болница „8 Септември” се финализира инсталацијата на нов линеарен акцелератор за малигни заболувања. Станува...

Перо Милчин / 17 септември, 2019 18:29

Со реновирањето создадени се нови соодветни просторни услови, инсталирана е современа апаратура и спроведена е едукација на високо квалификуваниот медицински кадар.

(ГАЛЕРИЈА)Реновирани простории и современа апаратура во Институтот за трансфузиона медицина!

Министерот за здравство Венко Филипче, заменикот министер за здравство Асим Муса, вицепремиерот Бујар Османи и директорите...

Перо Милчин / 14 септември, 2019 13:46

МВР ќе излезе во пресрет на здравствените установи така што ќе направи мобилни патроли кои ќе патролираат околу старата Градска болница.

Врие полиција пред Градската болница во Скопје – Филипче спроведе мерки во болниците

Приватно обезбедување во критичните здравствени установи, мобилни полициски патроли пред старата Градска болница, се дел...

Весна Петровска / 13 септември, 2019 16:17

Минатата година нивниот број изнесуваше 495, а годинава се очекува тој број да биде за 10 до 15 проценти поголем.

ФИЛИПЧЕ: „Во Македонија се зголемува бројот на заболени од рак – најзагрозена младата популација„

Се зголемува бројот на ново дијагностицирани пациенти со малигни хематолошки заболувања во државава. Најзагрозена група...

admin@magazin / 4 септември, 2019 20:26

Не ги критикувајте политиките кои носат добро за државата, наместо да критикувате, добредојдени сте со идеи.

Филипче до Мицкоски: Не ги критикувајте политиките кои носат добро за државата, наместо да критикувате, добредојдени сте со идеи

Министерот за здравство, Венко Филипче упати жестоки критики кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакнувајќи...

Рејхан Бајрами / 15 август, 2019 16:29

Министерот Венко Филипче, рече дека владата сака да направи модерен клинички центар кој ќе служи најмалку во следните 60 – 70 години.

ЗАЕВ: „Немаме надворешни проблеми и кочници, голем дел од работите зависат од СДСМ„

Ресорниот министер Венко Филипче во вечерашното гостување на Отвореното студио на МРТ, рече дека се што направиле во изминатите...

Рејхан Бајрами / 7 јуни, 2019 22:48

Беља беше член на невладината организација Реалитети, а во 2010 стана лидер на партијата Албански сојуз.

На Филипче му пукна филмот и го разреши директорот на гинекологија Вањон Беља!

Министерството за здравство го разреши економскиот директор на Клиниката за гинекологија и акушерство Валон Беља. Беља,...

admin@magazin / 28 мај, 2019 18:25

Катерина Ставриќ оставката ја поднела уште пред изборите, поради свои лични причини.

ЛЕТААТ ОСТАВКИ ОД ДИРЕКТОРИ: Директорката на Клиниката за детски болести си поднесе оставка!

Професор д-р Катерина Ставриќ директорката на Клиниката за детски болести, си поднесе оставка од функцијата. Оваа информација...

admin@magazin / 20 мај, 2019 15:49