Министерот Филипче, заедно со неговиот заменик, Илир Мета како и двајцата директори на тетовската болница поднесоа оставки.

Заев денеска ќе ја соопшти својата одлука за оставката на Филипче

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ја соопшти својата одлука за вчерашната оставка на министерот за здравство, Венко Филипче...

Рејхан Бајрами / 11 септември, 2021 13:19

Тој првично најави дека нема да поднесе оставка додека не заврши истрагата за пожарот, а дури потоа ќе донесе одлука дали ќе се повлече од функција или не. Но се чини притисокот од јавноста беше преголем, па Филипче после еден ден ја промени својата одлука.

Филипче даде оставка

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва соопшти дека поднел оставка од функцијата. -Секогаш стоев одговорено и транспаретно....

admin@magazin / 10 септември, 2021 19:11

Во однос на модуларните болници, Филипче рече дека се запазени сите стандарди. Истрагата ќе утврди дали по предавање на објектот за користење, тој бил одржуван.

Филипче не поднесува оставка, ќе чека да заврши истрагата

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес конференција по страшната трагедија во модуларната болница во Тетово...

admin@magazin / 9 септември, 2021 18:26

Според нашите сознанија компанијата Фајзер е најдалеку отидена во овој дел, изјави Филипче во вчерашното гостување во дневникот на Сител.

Засега препорака за трета доза само од една компанија, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека засега само американската агенција има дадено препорака за трета доза...

Владо Марин / 30 август, 2021 6:07

Новите мерки за влез и излез од државата нема да важат од утре ниту од задутре, туку ќе има разумен рок – дали тоа ќе биде една недела или десетина дена, ќе соопштиме утре, изјави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче.

Новите мерки за влез и излез од државата ќе почнат да важат за десетина дена

Имаме предвид дека многу од нашите граѓани се на одмор, а други допрва треба да одат. Не сакаме да им предизвикаме дополнителен...

Владо Марин / 17 август, 2021 6:10

Како што објави вчера МЗ, во претходното деноноќие од направени 9.270 тесторања, регистрирани се 792 нови случаи на Ковид-19, од компликации од вирусот починале десет пациенти, а 104 оздравеле.

Бројот на активни ковид случаи надмина 5 000, од утре рестриктивни мерки

Значително зголемен број на новозаразени со Ковид -19 е регистриран и во вчерашната статистика на Министерството за здравство,...

Владо Марин / 15 август, 2021 8:19

Секој кој сака да се вакцинира истото ќе може да го направи без закажан термин, а паралелно ќе се одвива и вакцинацијата на граѓаните кои се пријавиле на vakcinacija.mk

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПОЧНУВА ТЕРЕНСКА ВАКЦИНАЦИЈА НИЗ ДРЖАВАТА

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од 12 јули вакцинацијата на граѓаните ќе се одвива во постојните...

Владо Марин / 8 јули, 2021 21:14

Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека веќе се анализира и се истражува за овој вид.

Дали делта-вирусот ќе донесе нови рестрикции?

Комисијата за заразни болести утре ќе разговара дали ќе се воведат некакви рестрикции поради ширењето на делта-видот на...

Владо Марин / 4 јули, 2021 20:09