Во последните 24 часа се направени 1.342 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје – 3.
Регистрирани се 6 оздравени пациенти од: Скопје и Тетово – по 2, Кочани и Кичево – по 1.
Не се регистрирани починати лица.

Вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата

На денешната Трибина на тема „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“ на која учествуваше министерот Филипче заедно со претседателката...

Владо Марин / 28 јуни, 2021 18:01

Министерот Венко Филипче истакна дека Црвениот крст со години наназад, а особено во ковид-кризата даваат поддршка во справувањето со сите предизвици.

ДОНАЦИЈА ОД ЦРВЕН КРСТ ЗА ТОАРИЛУЦ ВРЕДНА 320.000 ЕВРА – ВО ЗАВРШНА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПОВЕЌЕ ОДДЕЛЕНИЈА

Транспортни неинвазивни респиратори, медицински мебел и постелнина, средства за дезинфекција и хигиена донираше Црвениот...

admin@magazin / 5 јуни, 2021 10:58

Со заеднички сили реализиравме капитални инвестиции во реконструкции и инфраструктура во 32 здравствени установи ширум земјата.

Реновираните хируршки сали и најсовремената опрема во Клиниката за торакална хирургија ја потврдуваат нашата цврста определба за градење на ефикасен здравствен систем

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче и директорот...

admin@magazin / 4 јуни, 2021 6:18

Состојбата во болниците е исто така значително во моментов се лекуваат 226 пациенти, а има 480 слободни кревети, вели Филипче!

Имаме опаѓање на бројот на активни случаи на коронавирусот

Во континуитет имаме опаѓање на бројот на активни случаи на коронавирусот. Бележиме намалување од 45.3% на нови случаи и намалување...

admin@magazin / 29 мај, 2021 10:24

Значи, Филипче не само што не направи ништо во битката со короната, туку и го крие бројот на починати од корона!

АМЕРИКАНСКИ ИНСТИТУТ СЕ СОМНЕВА ВО ФИЛИПЧЕ – ГИ ЛАЖИРА БРОЈКИТЕ НА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА!

„Во Македонија на 100 илјади жители од корона се починати 482 лица. Оваа бројка ја објавува американскиот институт Хелт дата...

Перо Милчин / 23 мај, 2021 9:21

Термини за вакцинација добија сите граѓани над 40 годишна возраст од Скопје кои до 30.04.2021 изразиле желба за вакцинирање преку веб страницата www.vakcinacija.mk.

Сите над 40 години кои се пријавија за вакцинација во Скопје добија термини

Министерот за здравство, Венко Филипче вели дека сите скопјани на возраст од над 40 години, кои до крајот на април се пријавиле...

admin@magazin / 16 мај, 2021 14:18

Новите мерки би важеле од 12 до 18 мај, а се донесени на предлог на Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, намалувањето на бројот на хоспитализирани и бројот на заразени лица!

Нови мерки: Полициски час од полноќ, се отвораат фитнес центрите и теретаните

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ги предложив на Главниот координативен...

Рејхан Бајрами / 10 мај, 2021 12:07

Ова е од големо значење во однос на напредување на инфраструктурата на јавноздравствените установи.

СВЕТСКА БАНКА Е ПАРТНЕР НА КОЈ МОЖЕМЕ ДА СМЕТАМЕ ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ГЛАВНИТЕ СЕГМЕНТИ ВО ЗДРАВСТВОТО

Благодарение на проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор воспоставен со Светска банка, целосно нова инфраструктура...

Перо Милчин / 9 мај, 2021 21:25