Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во Службата за трансфузиска медицина во...

Владо Марин / 1 мај, 2021 20:45

Од следната недела пристигаат поголеми количини на вакцини и ќе ги подигнеме капацитетите за вакцинација на максимум. Ве уверувам дека брзо и ефикасно ќе вакцинираме со цел што побрзо граѓаните да стекнат имунитет.

Мерките дадоа резултати, вели Филипче

Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати, вели министерот Филипче! Сепак, искуството ни покажа...

Мирко Бачиќ / 25 април, 2021 19:35

Продолжува вакцинацијата во Македонија!

ВАКЦИНАЦИЈАТА НА ВОЗРАСНИТЕ ГРАЃАНИ СЕ ОДВИВА СО ДОБРА ДИНАМИКА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во изјава за медиуми информираше за текот на вакцинацијата во А1 арената „Борис...

admin@magazin / 18 април, 2021 13:05

„Во зависнот од индикаторите ако има потреба, дефинитивно да“, кажа Филипче.

Доколку има потреба полицискиот час ќе биде продолжен и по 20 април, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска за новинарите изјави дека доколку има потреба по 20 април повторно ќе се продолжат...

Перо Милчин / 14 април, 2021 12:59

Филипче најави измена на Законот за здравствена заштита, за што денеска се донесе одлука на ГГКШ, а предлогот на Законот веќе утре ќе се стави на седница на Влада.

ФИЛИПЧЕ: ВО СРЕДА ПРОДОЛЖУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА СПОРЕД ВОЗРАСНАТА ГРУПА ГРАЃАНИ ВО А1 АРЕНАТА БОРИС ТРАЈКОВСКИ

Вакцинацијата на вработените од критичната инфраструктура, опфатени во првата фаза, завршува денеска и утре, а имунизацијата...

Перо Милчин / 13 април, 2021 21:53

Ги чекаме списоците од останатите центри за згрижување на постари лица од другите градови Куманово, Прилеп и Берово, а согласно динамиката таму ќе продолжи вакцинацијата на таму сместените корисници.

ФИЛИПЧЕ: СЕ СПРОВЕДУВА ТЕРЕНСКА ВАКЦИНАЦИЈА ВО СТАРЕЧКИТЕ ДОМОВИ

Процесот на имунизација на приоритетните групи за вакцинацијата ги вклучува и домовите за стари лица кадешто вакцинацијата...

Рејхан Бајрами / 7 април, 2021 16:00

Министерството за здравство ги повикува граѓаните секој индивидуално да даде свој придонес во борбата со корона вирусот и да им помогне на здравствените работници, во оваа исцрпувачка битка која трае повеќе од една година.

ОБЕЗБЕДУВАМЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ БОЛНИЧКИ КАПАЦИТЕТИ, ГРАЃАНИТЕ СО ПОЧИТУВАЊЕ МЕРКИ ЌЕ ИМ ПОМОГНАТ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО БИТКАТА СО КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека и покрај големиот притисок врз болниците во државата, кои се побрзо се исполнуваат...

Перо Милчин / 6 април, 2021 6:10

Срамно е оправдувањето на владата на Заев дека тој и Филипче патувале во Прилеп со хеликоптер за да имале време за дневните агенди и кабинетски обврски.

Додека Заев и Филипче летаат во облаци, болните граѓани се транспортираат со возила на клиниките во Скопје

Соопштение до јавност, реакција на ставот на Владата во врска со скандалот со летањето на Заев и Филипче со хелихоптерот Срамно...

admin@magazin / 2 април, 2021 16:37